Boe z dedykacją dla syna

Johannes Thingnes Boe popisał się perfekcyjnym strzelaniem, co w połączeniu z jak zwykle szybkim biegiem dało mu tytuł mistrza świata w biegu masowym. Norweg wyprzedził w Anterselwie Quentina Fillona Maillet i Emiliena Jacquelina.

Cały bieg odbywał się pod dyktando dwóch nacji - Norwegów i Francuzów. W pewnym momencie w czołowej ósemce znajdowało się po czterech reprezentantów tych krajów. Na początku ton rywalizacji nadawali głównie "Wikingowie", podczas gdy "Trójkolorowi" stanowili główną grupę pościgową. Później wszystko zaczęło się mieszać. Jedna rzecz pozostała niezmienna - na prowadzeniu był Johannes Boe. Widać było, że Norweg miał chrapkę na szósty medal tych mistrzostw, pierwsze indywidualne złoto. Strzelał wolniej, biegł rozważnie. Szósty bieg włączył dopiero na przedostatnim okrążeniu, gdy wyrobił sobie zapas czasowy odpowiadający przebiegnięciu karnej rundy. Nie skorzystał z niego, strzelał bezbłędnie i do mety dobiegł przybijając piątki z członkami swojej ekipy serwisowej. Przekraczając finiszową kreskę wykonał "kołyskę" dedykując sukces urodzonemu w styczniu synowi.

Drugie miejsce wywalczył Quentin Fillon Maillet, który potwierdził tym samym, że biegi masowe to jego specjalność. W nawiązaniu równej walki z Boe na przeszkodzie stanęły mu trzy karne rundy. Na trasie - nie pierwszy raz na tych MŚ - był najszybszy.

Ciekawie wyglądała walka o brąz pomiędzy Emilienem Jacquelinem a Tarjei Boe. Francuz ograł starszego z braci w podobny sposób jak uporał się z Joahnnesem na finiszu biegu pościgowego i wywalczył swój czwarty medal tych MŚ. Z Anterselwy wyjedzie z dwoma złotymi i dwoma brązowymi krążkami.

Zawiódł Martin Fourcade, który z trzema karnymi rundami dał się wyprzedzić w samej końcówce Felixowi Leitnerowi i finiszował dopiero na siódmym miejscu.

Na starcie zabrakło Aleksandra Łoginowa. Rosjanin, który wczoraj był przesłuchiwany w związku ze śledztwem prowadzonym przez włoską prokuraturę, uznał, że nie jest w stanie skupić się na rywalizacji sportowej.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU MASOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe