Norweżka z szansami na przejście do historii

Marte Olsbu Roeiseland stoi przed szansą zostania pierwszą biathlonistką w historii, która na jednych MŚ zdobędzie siedem medali. Norweżka stała w Anterselwie na podium w każdej z pięciu do tej pory rozegranych konkurencji.

Trzy złote medale i dwa krążki wykonane z brązu - to dotychczasowy dorobek Olsbu Roeiseland na MŚ w Anterselwie. 29-latka wygrywała w sztafecie mieszanej, sprincie oraz w supermikście. Trzecia była w biegu pościgowym oraz biegu długim. Przed Norweżką jeszcze dwa starty - w sztafecie kobiecej i biegu masowym.

W biegu sztafetowym drużyna Norwegii jest niepokonana od roku, brak szóstego medalu dla Osbu-Roeiseland byłby sporą sensacją. Największe trudności w wywalczeniu podium Norweżka może mieć w biegu masowym. W całej swojej karierze startowała w nim dwudziestokrotnie i tylko raz udało jej się zająć miejsce w pierwszej trójce.

Więcej niż cztery medale na jednych MŚ oprócz Olsbu Roeiseland skompletować udało się jeszcze trzem innym biathlonistkom. Tora Berger sześciokrotnie stała na podium MŚ w 2013 roku (4-2-0), Marie Dorin Habert (3-2-1) dokonała tego w 2016 roku, a Laura Dahlmeier (5-1-0) powtórzyła to osiągnięcie rok później. Marte Olsbu Roeiseland może pobić ten rekord nie tylko dzięki swojej świetnej postawie, ale przede wszystkim dzięki zmianom w programie MŚ, który rok temu po dołączeniu supermiksta liczy sobie teraz aż siedem konkurencji.

Olsbu Roeiseland pnie się również w tabeli multimedalistek MŚ. Oprócz trzech zwycięstwa na MŚ w Anterselwie, Norweżka ma również na swoim koncie cztery tytuły mistrzowskie z biegów sztafetowych w Oslo i Ostersund. Liczbą złotych medali Olsbu Roeiseland zrównała się więc z Laurą Dahlmeier. Obie mają na koncie siedem triumfów na MŚ. Wyprzedzają je pod tym względem Jelena Gołowina, Uschi Disl, Andrea Henkel, Liv Grete Poiree, Tora Berger (wszystkie 8 złotych medali), Petra Behle (9) oraz Magdalena Neuner (12).

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland