Oeberg z małą kryształową kulą za bieg na 15km

Hanna Oeberg zdobyła małą kryształową kulę za bieg indywidualny. To pierwszy taki sukces w karierze Szwedki. Monika Hojnisz po bardzo dobrym występie w Anterselwie awansowała do pierwszej dziesiątki klasyfikacji tej konkurencji.

Przed Mistrzostwami Świata w Anterselwie rozegrano dwa biegi zaliczane do klasyfikacji tej konkurencji - w Ostersund, oraz w Pokljuce. W najlepszej sytuacji przed wtorkową rozgrywką o medale czempionatu globu była Justine Braisaz, która prowadziła w rankingu. Francuzka zajęła jednak dopiero 19. miejsce i w ogólnej punktacji spadła na trzecie miejsce.

Wyprzedziła ją nie tylko nowa mistrzyni świata Dorothea Wierer, ale też czwarta na mecie w Anterselwie Hanna Oeberg. I to właśnie Szwedka została właścicielką małej kryształowej kuli w biegu na 15km. Aktualna mistrzyni olimpijska w tej specjalności zgromadziła 128 punktów - o 14 więcej od Wierer. Co ciekawe Oeberg wygrała klasyfikację pomimo, że w żadnym z trzech startów nie stanęła na najwyższym stopniu podium. Oprócz czwartego miejsca na MŚ była dziesiąta w Ostersund i druga w Pokljuce.

Oeberg jest czwartą Szwedką, która sięgnęła po małą kryształową kulę za bieg długi. Czterokrotnie wygrywała ją Magdalena Forsberg (1998, 2000, 2001, 2002), dwukrotnie Helena Ekholm (2011, 2012) i raz Ann Carin Olofsson-Zidek (2010). Oeberg ma już w kolekcji małą kulę za bieg masowy wywalczoną przed rokiem.

Monika Hojnisz-Staręga w trzech biegach uzbierała łącznie 96 punktów, co dało jej siódme miejsce w klasyfikacji końcowej najstarszej biathlonowej konkurencji za sezon 2019/20.

W środę poznamy właściciela małej kryształowej kuli wśród mężczyzn. W najlepszej sytuacji jest Martin Fourcade, który ma aż 23 punkty przewagi nad Johannesem Boe.

KLASYFIKACJA BIEGU INDYWIDUALNEGO

 

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg