Tobias Torgersen dwa lata po tym jak zakończył pracę w roli trenera polskich biathlonistek odnalazł się w roli współodpowiedzialnego za przygotowanie Chińczyków do zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Norweg wciąż jednak z bliska śledzi starty Polek i przewiduje, że Kamila Żuk, którą doprowadził do tytułów mistrzyni świata juniorek, będzie w przyszłości liczącą się siłą w biathlonowym świecie. – Ma wszystko żeby za dwa lata walczyć o podium igrzysk – powiedział.

Mija drugi rok pańskiej pracy w Chinach. Jak ewoluowała rola, jaką pełni pan w biathlonowej kadrze tego kraju?

- Ubiegłej zimy byłem odpowiedzialny za kadrę mężczyzn, aktualnie jestem kimś w rodzaju dyrektora sportowego. Zaczęło się od tego, że wiosną powierzono mi zadanie budowania nowego sztabu trenerskiego. Jedną z pierwszych osób, do których się zwróciłem z propozycją pracy był Jean Pierre Amat, a więc człowiek, którego kibicom biathlonu nie trzeba specjalnie przedstawiać – mistrz olimpijski z Atlanty w strzelectwie, jeden z twórców potęgi francuskiego biathlonu. Z kolei latem, jeszcze zanim zaczęli oficjalną współpracę, na naszych zgrupowaniach zaczęli się pojawiać Ole Einar Bjoerndalen i Daria Domraczewa. Po ustaleniach wszystkich szczegółów kontraktowych to oni przejęli rolę trenerów. Ja skupiłem się bardziej na zarządzaniu całym projektem, choć oczywiście również uczestniczę w procesie szkoleniowym, zwłaszcza jeśli chodzi o strzelanie.

Przyznał pan, że zatrudnienie Amata, które w środowisku biathlonowym odbiło się szerokim echem, było pańskim pomysłem. Kto stał za sprowadzeniem do Chin Bjoerndalena i Domraczewej?

- Taka idea zrodziła się na samej górze, zapewne gdzieś w chińskim ministerstwie. Komuś ważnemu zależało, żeby w obliczu zbliżających się igrzysk w Pekinie kluczowe role w sztabie trenerskim odgrywali ludzie, którzy mogą się poszczycić złotymi medalami olimpijskimi. Tak się składa, że zarówno Daria i Ole Einar są pod tym względem najbardziej utytułowanymi biathlonistami.

Brzmi to trochę tak, jakby ktoś otworzył encyklopedię, wyczytał w niej, że Bjoerndalen i Domraczewa mają najwięcej złotych medali i stwierdził, że musi ich zatrudnić. Trudno było przekonać tę dwójkę do pracy w Chinach? Oficjalnie ich angaż ogłoszono dopiero we wrześniu. Dla porównania Jean-Pierre Amat dołączył do was już w maju.

- Te rozmowy nie były łatwe, bo gdy ktoś decyduje się na pracę w Chinach tak naprawdę nie wie na co się pisze, bo wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo np. czy zawodnicy dostaną pozwolenie na wyjazd do Europy czy trzeba będzie trenować w kraju. Tego nie wiedziałem ja, nie wiedziała również federacja biathlonowa. Jean Pierre’owi taka formuła odpowiadała, po latach pracy we Francji chciał spróbować czegoś zupełnie innego. Przekonanie Ole Einara i Darii było znacznie trudniejsze dlatego, że mają trzyletnią córkę, która podróżuje wraz z nimi. Negocjowali na zasadzie wszystko albo nic. Nie interesowała ich rola konsultantów.

Patrząc na to jak duże nazwiska wzmocniły chińską drużynę przed igrzyskami w Pekinie można odnieść wrażenie, że macie nieograniczony budżet. Czy tak jest naprawdę?

- Nie znam zapisów kontraktowych poszczególnych osób, więc nie będę wchodził w szczegóły, ale prawdą jest, że uznane nazwiska kosztują więcej. Nie jest jednak tak, że budżet jest nieograniczony. To skomplikowana sprawa, bo każdy z działów – wynagrodzenia, przejazdy, koszty zgrupowań, przygotowanie nart, materiały – to osobny worek pieniędzy. Takie rozwiązanie bywa niewygodne, bo nawet jeśli zaoszczędzimy coś np. na tańszych połączeniach lotniczych to nie możemy tych środków przeznaczyć na przedłużenie obozu o dwa dni. Na budżety zawierające w sobie pensje czy zakwaterowanie z pewnością nie mamy co narzekać, ale w innych kwestiach są spore ograniczenia. Czasami problemem bywa zakup zwykłego śrubokrętu potrzebnego do naprawy karabinu. W większości pracujemy więc przy użyciu prywatnego sprzętu.

Jak w takich warunkach odnajduje się Bjoerndalen, który w środowisku biathlonowym uchodzi za wielkiego profesjonalistę?

- Częścią mojej pracy jest to by Ole Einar takich niedociągnięć nie zauważał. Mam nieco większe doświadczenie z chińskim systemem pracy, więc te kwestie biorę na siebie.

Problemem w pracy z Chińczykami nadal pozostaje bariera komunikacyjna? Obserwując pana na treningu zauważyłem, że część komunikatów wykrzykujesz po chińsku.

- To był ogromny problem na początku mojej pracy w Chinach. Zawodnicy nie posługiwali się angielskim, ja nie znałem chińskiego. Teraz jest łatwiej, bo na stałe towarzyszy nam tłumaczka. Ja też nauczyłem się kilku krótkich sformułowań, ale wciąż lepiej niż po chińsku mówię po polsku.

Na początku wieku chińskie biathlonistki były liczącą się siłą w świecie. Trzy z nich – Shumei Yu, Xianying Liu i Ribo Sun – sięgały po medale MŚ. Czy są one obecne w chińskim biathlonie jako trenerki, działaczki, autorytety?

- Wszystkie przepadły. Pytałem również w federacji biathlonowej i żaden z działaczy nie wie, co się z nimi dzieje. Od wspomnianych przez ciebie czasów świetności w chińskim biathlonie nastąpiły spore zmiany, również personalne. Trudno mówić o jakiejkolwiek kontynuacji. Musieliśmy budować całą drużynę niemal od podstaw.

Kiedy planowane jest oddanie do użytku ośrodka biathlonowego w Zhangjiakou, który będzie areną igrzysk w 2022 roku?

- Byłem na miejscu w maju ubiegłego roku i prace wyglądały na zaawansowane. Mamy nadzieję, że już tego lata będziemy mogli korzystać z tego obiektu. Tym bardziej, że będzie wyposażony w trasy nartorolkowe.

Największym pańskim sukcesów trenerskim są złote medale Mistrzostw Świata Juniorów wywalczone przez aż trzy biathlonistki: Hannę Oeberg, Kamilę Żuk i Fenqi Meng. Każda z nich jest na innym etapie kariery, ale kogo z tego grona wskazałby pan na tą, która osiągnie najwięcej?

- Całą trójkę podziwiam za etos pracy. W momencie zdobywania złota MŚJ z pewnością lepszą zawodniczką była Kamila. Forma Oeberg od tego czasu jednak eksplodowała i gdybym chciał pójść na łatwiznę to odpowiadając na twoje pytanie wskazałbym na Szwedkę, która już teraz jest przecież mistrzynią olimpijską, mistrzynią świata czy mistrzynią Europy. Nie chcę nakładać zbyt dużej presji na Kamilę, ale kilkoma startami w tym sezonie pokazała już jaki potencjał w niej drzemie. Jeśli zachowa spokój i przyjmie metodę małych kroczków stanie się bardziej regularna. Ma wszystko, żeby za dwa lata w Pekinie bić się z Oeberg o indywidualne podium igrzysk.

Celowo nie wymienił Pan Meng? Jej tegoroczne starty nie napawają optymizmem, nie wywalczyła jeszcze pucharowych punktów.

- Fenqi z pewnością też ma spory potencjał, ale za dwa lata będzie chyba jeszcze zbyt młoda by walczyć o coś więcej niż tylko miejsce w dziesiątce. Liczymy na to, że większe szanse będzie miała sztafeta z nią w składzie.

Wiem, że śledzi pan uważnie starty polskich biathlonistek. Nie martwiły pana zeszłoroczne męczarnie Kamili Żuk? To jej przejście z wieku juniora do seniora nie było tak płynne, jak wielu by sobie życzyło.

- Biathlon to nie matematyka, nie da się wyliczyć tego ile dany zawodnik jest w stanie się poprawić w ciągu roku. Wiem, że po sukcesie pojawia się presja i to zarówno wytwarzana przez czynniki zewnętrzne, jak i ta narzucana sama sobie. Wtedy należy skupić się na własnym rozwoju, a nie na wynikach. Będzie postęp, przyjdą rezultaty.

Wraca pan myślami do igrzysk w Pjongczang i zastanawia się, co by było gdyby na ostatniej zmianie zamiast Weroniki Nowakowskiej pobiegła Kamila Żuk? Weronika po zamieszaniu, jaki wywołał jeden z jej filmów zamieszczonych w social media nie wydawała się być gotowa do udźwignięcia presji związanej z tym startem.

- Ciągle zadaję sobie to pytanie, ale nadal pozostaję przy odpowiedzi, że był to odpowiedni wybór. Kamila była wtedy w bardzo dobrej formie, ale moim zdaniem również nie była gotowa do tego by udźwignąć ten ciężar. Zresztą przyglądając się występowi Weroniki z bliska, on wcale nie był taki zły. Owszem spadliśmy z pierwszego miejsca na siódme, ale w większości czołowych ekip na ostatnich zmianach biegły medalistki tych igrzysk. Po tych dwóch latach nic się jednak nie zmieniło, nadal ten dzień jest obecny w moich koszmarach. To się chyba już nigdy nie zmieni.

Ktoś mógłby powiedzieć, że to trauma.

- Tak się szczęśliwie składa, że moja żona jest psychologiem. Mogę więc zażartować, że jestem pod fachową opieką.

Czy to prawda, że podczas pracy w Polsce wyjątkowo polubił pan bigos?

- Bardzo zżyłem się z Tomaszem Bernatem i pozostałymi członkami ekipy serwisowej. To właśnie oni nauczyli mnie jeść bigos. Teraz zawsze mogę liczyć na świeżą dostawę słoików od teściowej Tomasza. Przydały się zwłaszcza podczas remontu domu, gdy nie było czasu na gotowanie. Chińska kuchnia też mi odpowiada, choć po trzech tygodniach pobytu w tym kraju mam wielką ochotę na dania z Europy. To działa w dwie strony, europejskie jedzenie nie zawsze smakuje chińskim biathlonistom.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kamila Żuk