Premierowa wygrana Norweżki

Ida Lien wygrała swoje pierwsze zawody w karierze. Norweżka okazała się najlepsza w biegu ze startu wspólnego z udziałem 60 zawodniczek, który był rozgrywany w ramach Pucharu IBU w Martell. Kolejny punktowany występ odnotowała Anna Mąka.

Nowa formuła "mass start 60" przyniosła emocje dawno niespotykane na tym poziomie rywalizacji. Prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie, a po ostatnim strzelaniu wciąż nie znaliśmy układu sił na podium. Na ostatnią rundę razem wybiegły trzy zawodniczki: Ida Lien z Norwegii, Julia Żurawok z Ukrainy oraz Franziska Hildebrand z Niemiec. Ta ostatnia z uwagi na największe doświadczenie uchodziła za faworytkę, nikogo nie zdziwiło więc, że to właśnie Hildebrand zaatakowała jako pierwsza. Więcej sił zachowała jednak 22-letnia Lien, której jeszcze przed metą udało się wyrobić trzynastosekundową przewagę nad Niemką. Dla Norweżki to pierwsza wygrana w karierze. Do tej pory jej najlepszym rezultatem w zawodach Pucharu IBU było szóste miejsce.

Lien zwycięstwo zawdzięcza bardzo dobrej dyspozycji biegowej, bo na strzelnicy spudłowała aż dwukrotnie podczas gdy Hildebrand i Żurawok biegały tylko jedną karną rundę. Jako jedyna bezbłędna była Tamara Steiner. Austriaczka, która w przeszłości była mistrzynią Europy juniorek, w nagrodę wywalczyła czwarte miejsce.

Nawet aż siedem karnych rund nie stanęło na przeszkodzie Annie Mące w wywalczeniu kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej. Straty ponoszone na strzelnicy udawało jej się odrabiać na trasie, czego dowodem choćby wygrany finisz o 34. miejce z Maren Hammerschmidt. Słabiej wypadła Karolina Pitoń, która spudłowała dziewięciokrotnie i dotarła do mety na 57. pozycji.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Anna Mąka