Soerum obronił tytuł w sprincie!

Podobnie jak rok temu mistrzem świata juniorów w sprincie został Vebjoern Soerum. Norweg wyprzedził Jakuba Stvrteckiego z Czech oraz Dmitrija Lazouskiego z Białorusi. Tylko jednemu z reprezentantów Polski udało się zakwalifikować do biegu pościgowego.

Jest nim Przemysław Pancerz, który podczas każdego z dwóch strzelań pudłował po razie. Do niedzielnego biegu pościgowego ruszy jako pięćdziesiąty ze stratą niespełna trzech minut do zwycięzcy. miejsce. Pozostali Polacy starty w Lenzerheide zakończyli już dzisiaj. Wojciech Filip z czterema karnymi rundami na koncie zajął 64. miejsce, Wojciech Janik i Wojciech Skorusa po trzech pudłach sklasyfikowani zostali odpowiednio na 71. i 75. pozycji.

Vebjoern Soerum obronił tytuł mistrza świata juniorów w biathlonowym sprincie. Jest pierwszym zawodnikiem, któremu udała się ta sztuka od czasów Ralfa Goethela z NRD ('81 i '82). Nie licząc sprintu ostatnim juniorem, który obronił tytuł był Simon Fourcade (pursuit, '04 i '05), zaś ostatnim, który zdobywał złoto indywidualnie na dwóch kolejnych MŚJ był Igor Malinowski ('17 i '18).

Soerum po wywalczeniu złota rok temu zniknął. Nie udało mu się przebić do składu reprezentacji na seniorskie Puchary IBU, w tych juniorskich Norwegowie nie startowali. Występy w Lenzerheide są więc dla 21-latka z Lillehammer pierwszą okazją do pokazania się na arenie międzynarodowej. Już w biegu indywidualnym spisał się na tyle dobrze, że wywalczył srebro. W sprincie mimo karnej rundy nie dał najmniejszych szans rywalom pokonując drugiego Jakuba Stvrteckyego aż o 25 sekund. Dodać należy, że Czech, który kilkukrotnie zdołał już się pokazać z dobrej strony w Pucharze Świata, strzelał bezbłędnie. 

Trzecie miejsce wywalczył Dmitrij Lazouski z Białorusi, który na metę wpadł odpychając się tylko jednym kijkiem. Nie wiadomo na ile lepszym czasem mógłby pochwalić się Białorusin, gdyby nie niekompletny sprzęt na samym finiszu. Kilkusekundowe straty do podium zanotowali czwarty Joergen Krogsaetter z Norwegii i piąty Said Khalili z Rosji.

Bieg pościgowy w tej kategorii wiekowej zaplanowano na niedzielę na 14:15.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Vebjoern Soerum

 Polska | mężczyzna | Przemysław Pancerz