Trzy wygrane miejscowych podczas pierwszego dnia

W Kościelisku biegami sprinterskimi rozpoczęły się drugie w sezonie 2019/20 zawody „Celuj w Igrzyska”. Najwięcej zwycięstw, bo aż trzy, odnieśli reprezentanci miejscowego BKS WP.

Drugie zawody X edycji cyklu ze względu na zbieżność terminów z rozpoczynającymi się w niedzielę Mistrzostwami Świata Juniorów są nieco słabiej obsadzone niż zazwyczaj. Brak krajowej czołówki w dwóch najstarszych kategoriach „Celuj w Igrzyska” jest szansą dla innych zawodników do tego by wyjść z cienia i podreperować swoje statystyki.

Taką szansę bez wątpienia wykorzystał Mateusz Gierczyk, który odniósł swoje pierwsze zwycięstwo po przejściu do kategorii juniora. Zawodnik AZS AWF Wrocław spudłował tylko raz i o ponad minutę wyprzedził Jakuba Ogorzałka z MKS Dusznik-Zdroju. Ten mimo porażki w sobotnim starcie może cieszyć się z awansu na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce ze stratą dwóch minut do zwycięzcy zajął Grzegorz Dereń.

Karolina Janko podczas pierwszych zawodów „Celuj w Igrzyska” minimalnie przegrała walkę o miejsce w składzie na MŚJ ze swoją klubowa koleżanką Wiktorią Celczyńską. Pod nieobecność zawodniczek, które przebywają w Lenzerheide, odniosła swoje drugie zwycięstwo „Celuj w Igrzyska” w życiu. Z dwoma karnymi rundami na koncie wyprzedziła Klaudię Topór o 38 sekund. Trzeci była Amelia Jęczmieniak. Taka sama kolejność jak w sobotnim sprincie, jest również w klasyfikacji generalnej po trzech biegach.

W biegu juniorów młodszych z przewagą ponad minuty wygrał Bartosz Penkała z UKS Statima Biathlon Team. Na podium towarzyszył mu jego klubowy kolega Fabian Suchodolski. Obu na liście wyników przedzielił jeszcze Hubert Matusik, który zajął drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej zawodnik z Czarnego Boru jest jednak pierwszy. Po trzech biegach ma 22 punkty przewagi nad Penkałą.

Świetną formą biegową w rywalizacji juniorek młodszych popisała się Aleksandra Puto. Zawodniczka BKS WP Kościelisko mimo aż pięciu karnych rund wygrała z czasem lepszym o 51 sekund od Natalii Glejzner, która biegała tylko dwie karne rundy. Trzecie miejsce wywalczyła Barbara Skrobiszewska, która taką samą pozycję zajmuje również w klasyfikacji generalnej. Do Glejzner traci tylko 4 punkty, ale do pierwszej Puto strata wynosi już 32 „oczka”.

W kategorii młodzików mogliśmy być świadkami kolejnej odsłony rywalizacji pomiędzy Michałem Szatkowskim a Jakubem Potońcem. Tym razem lepszy okazał się ten pierwszy, który objął dzięki temu samotne przewodnictwo w tabeli punktowej. Zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra spudłował dwukrotnie i wygrał różnicą 23 sekund. To jego dziesiąte podium „Celuj w Igrzyska” w życiu. Na trzecim miejscu drugi raz z rzędu uplasował się Kacper Mrowiński z BKS WP Kościelisko.

Bardzo małe różnice czasowe decydowały o końcowej kolejności w biegu młodziczek. Swoje premierowe zwycięstwo w „Celuj w Igrzyska” odniosła Natalia Nowak z BKS WP Kościelisko, która o cztery sekundy wyprzedziła Martynę Prajsnar z UKS Statima Biathlon Team. Liderką klasyfikacji generalnej pozostała Klaudia Niedurny, która w sobotę wywalczyła trzecie miejsce.

Wśród najmłodszych uczestników zawodów wciąż niepodzielnie królują Grzegorz Galica z BKS WP Kościelisko oraz Oliwia Suchy z UKS Statima Biathlon Team. Oboje odnieśli w sobotę swoje trzecie wygrane w sezonie i zdecydowanie przewodzą klasyfikacji w kategorii młodzik młodszy.

W Kościelisku swój sprawdzian miało również zaplecze seniorskiej kadry, które walczyło o punkty do klasyfikacji Pucharu Polski. Wśród mężczyzn wygrał Tadeusz Nędza-Kubiniec, który po bezbłędnym strzelaniu wygrał z mającym na swym koncie jedną karną rundę Mateuszem Janikiem o niecałe dwie sekundy. Trzecie miejsce ze stratą 24 sekund zanotował Marcin Szwajnos. Uczestnik sztafet z Oberhofu i Ruhpolding spudłował aż czterokrotnie. Wśród seniorek Karolina Pitoń o blisko półtorej minuty pokonała Kamilę Cichoń.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi pościgowe.

WYNIKI