Na Schalke już po raz osiemnasty

W sobotę stadion piłkarski, na którym mecze rozgrywa Schelke Gelsenkirchen, już po raz osiemnasty zamieni się w arenę biathlonową. Na starcie stanie dziesięć par, które tradycyjnie zmierzą się w dwóch konkurencjach.

Zawody World Team Challenge rozgrywane są nieprzerwanie od 2002 roku, gdy w parze z Martiną Glagow triumfował aktualny trener polskich biathlonistek Michael Greis. W kolejnych czterech edycjach - z trzema różnymi partnerkami - triumfował Ole Einar Bjoerndalen. Od tego czasu nikt nie jest w stanie powtórzyć zwycięstwa sprzed roku. W sobotę przed szansą obrony tytułu mistrzów WTC staną Drothea Wierer i Lukas Hofer.

Włochom plany pokrzyżować będzie chciała Laura Dahlmeir, która wystąpi w parze z Erikiem Lesserem. Dla Niemki będzie to pożegnanie z biathlonem. 26-latka zakończyła profesjonalną karierę w marcu tego roku. Nie będzie to jedyny niemiecki akcent w stawce - drugi zespół gospodarzy składać się będzie z Denise Herrmann i Benedikta Dolla. Na liście startowej znajdują się jeszcze zespoły z Rosji (Jurłowa-Percht/Elisjejew), Ukrainy (Merkuszyna/Pidruczny), Czech (Davidova/Krcmar), Austrii (Hauser/Eberhard), Norwegii (Olsbu Roeiseland/Christiansen), Francji (Bescond/Guigonnat) i Szwajcarii (Haecki/Weger).

Zwycięzcą World Team Challenge zostanie ta para, która jako pierwsza przekroczy linię mety biegu pościgowego. Zostanie on rozegrany na podstawie rezultatów zakończonego wcześniej biegu masowego. Rywalizację z Gelsenkirchen będzie można śledzić na żywo na antenie Eurosportu 1 od 18:30.

Zwycięzcy WTC:
2018 - Dorothea Wierer/Lukas Hofer ITA
2017 - Jekaterina Jurłowa/Aleksiej Wołkow ROS 
2016 - Vanessa Hinz/Simon Schempp GER
2015 - Marie Dorin Habert/Martin Fourcade FRA
2014 - Wala Semerenko/Serhij Semenow UKR
2013 - Laura Dahlmeier/Florian Graf GER
2012 - Jekaterina Jurłowa/Anton Szypulin ROS
2011 - Kaisa Makarainen/Carl Johan Bergman FIN/SWE
2010/11 - Swietłana Slepcowa/Jewgienij Ustjugow ROS
2009 - Kati Wilhelm/Christoph Sumann GER/AUT
2008 - Oksana Chwostenko/Andriej Deryzmlya UKR
2007 - Jekaterina Jurjewa/Dmitrij Jaroszenko ROS
2006 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2005 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2004 - Liv Kjersti Eikeland/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2003 - Gunn Margrit Andreassen/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2002 - Martina Glagow/Michael Greis GER