Premierowe zwycięstwo gospodarzy

Sezon 2019/20 rozpoczął się od zwycięstwa reprezentantów Szwecji. W supermikście rozgrywanym w Ostersund najlepsi okazali się Hanna Oeberg i Sebastian Samuelsson. Polska sklasyfikowana została na szesnastym miejscu.

Początek nie zapowiadał, że Szwedzi odegrają w tym biegu czołową rolę. Po pierwszej zmianie Hanny Oeberg sztafeta gospodarzy plasowała się na zaledwie trzynastym miejscu. Było to efektem aż dwóch karnych rund pokonywanych przez mistrzynię olimpijską. Podczas kolejnych wizyt na strzelnicy zarówno ona, jak i Sebastian Samuelsson nie dokładali sobie kolenych dodatkowych metrów, co skutkowało awansem w górę klasyfikacji. Na pierwsze miejsce wyszli po ostatnim strzelaniu. Samuelsson wykorzystał potknięcie liderującego Erika Lessera i zyskał kilkanaście sekund przewagi, które dowiózł do mety. Dla Szwecji to pierwsza wygrana w historii rozgrywania supermiksta.

Na swoją premierową wiktorię wciąż muszą czekać Niemcy. Lesserowi partnerowała dziś Franziska Preuss, oboje zajęli drugie miejsce. Na podium znaleźli się jeszcze Norwegowie, czyli Marte Olsbu Roeiseland i Vetle Sjastad Christiansen. Do zwycięzców stracili 40 sekund.

Na czwartym miejscu zawody ukończyli Ukraińcy, którzy przewodzili stawce do szóstego strzelania. Anastazja Merkuszyna nie wytrzymała wówczas presji i zamiast na trasę wybiegła na karne rundy, których musiała pokonać aż trzy. Rewelacją wyścigu okazał się duet z Estonii, który finiszował na piątym miejscu. Regina Oja i Rene Zahkna mogli się pochwalić najlepszym strzelaniem w stawce. Podobnie jak pozostałe sztafety nie uniknęli co prawda karnej rundy, ale dobierali tylko ośmiokrotnie.

Najsłabsi pod tym względem byli niestety Polacy, których dorobek to siedem karnych rund i aż osiemnaście dobierań. Już pierwsze strzelanie Kingi Zbylut oznaczało konieczność pokonania dwóch dodatkowych okrążeń, po których Polska klasyfikowana była na ostatnim miejscu. Większość strat naszemu zespołowi udało się odrobić, bo na półmetku Biało-Czerwoni plasowali się na jedenastej pozycji z niewielką stratą do pierwszej dziesiątki. Niestety druga faza wyścigu przyniosła kolejne straty czasowe, co w stawce aż 26 zespołów.zaowocowało ostatecznie 16. miejscem. 

WYNIKI

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson

 Polska | mężczyzna | Andrzej Nędza-Kubiniec

 Polska | kobieta | Kinga Zbylut

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg