Faworyci w pokonanym polu

W pierwszym tej zimy pojedynku Martin Fourcade vs Johannes Boe górą był Francuz. Obaj w zawodach otwarcia w Sjusjoen musieli jednak uznać wyższość Johannesa Kuehna i Aleksandra Andersena.

W biegu na dystansie 10km wystartowało w sumie 138 zawodników. Obok całej rzeszy Norwegów pojawili się również m. in. reprezentanci Niemiec i Francji - to właścnie przedstawiciele tych trzech nacji zdominowali zawody. W pierwszej dziesiątce spoza tego grona znalazł się tylko Adam Vaclacik z Czech.

Nie odegrał on jednak czołowej roli, bo uplasował się na szóstym miejscu. Najlepiej szybki bieg z niezłym strzelaniem połączył Johannes Kuehn. Niemiec po drugim strzelaniu zajmował czwarte miejsce ze stratą 11 sekund do Martina Fourcade'a by na mecie mieć czas lepszy od Francuza aż o 18 sekund! Do oszałamiającego tempa Kuehna na ostatniej rundzie biegowej nie był w stanie nawiązać również Johannes Thingnes Boe, który uplasował się na czwartym miejscu. Wszyscy trzej spudłowali po razie, jako jedyny bezbłędny z czołówki był Aleksander Andersen, który niespodziewanie wywalczył tym samym drugą lokatę. Do zwycięzcy stracił tylko osiem sekund.

Na uwagę zasługuje niezłą forma biegowa Philipa Horna, który z dwoma karnymi rundami na koncie nieznacznie przegrał z Johannesem Boe i zajął piąte miejsce. Najszybciiej dystans 10km pokonał Fabien Claude, który jednak w stójce nie trafił do celu aż trzykrotnie i sklasyfikowany został na dziewiątej pozycji.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi masowe, które zakończą rywalizację w Sjusjoen.