Zmarł wieloletni szef wyszkolenia PZBiath

Zmarł Marian Turczyn, wieloletni szef wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu. Miał 90 lat.

Zanim na długie lata związał się z biathlonem Marian Turczyn był kierownikiem szkolenia i trenerem sekcji strzeleckiej CWKS Legia. Latem 1976 roku ówczesny prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i Dwuboju Zimowego, a zarazem szef CWKS Kazimierz Konarski skierował go do pracy społecznej w roli kierownika wyszkolenia i trenera kadry w Polskiej Federacji Sportu z oddelegowaniem do stałej pracy w PZPNiDZ na czas nieograniczony. Był pierwszym etatowym pracownikiem przypisanym do biathlonu.

Końcówka lat siedemdziesiątych przyniosła burzliwy rozwój biathlonu, do którego przyczyniły inicjatywy wspierane przez Turczyna tj. decyzja o włączeniu biathlonu do programu Spartakiady Młodzieży oraz budowa pierwszych małokalibrowych strzelnic biathlonowych na Kubalonce, w Jakuszycach, Czarnorzekach i Dusznikach-Zdroju. To właśnie mgr Marian Turczyn przywiózł do Polski prototyp metalowej tarczy biathlonowej i znalazł ich krajowego wykonawcę, co w krótkim czasie umożliwiło wyposażenie strzelnic.

Swoją pracę na stanowisku kierownika szkolenia Turczyn kontynuował również po 1982 roku, a więc po rozdzieleniu Polskiego Związku Dwuboju Zimowego. Był również przewodniczącym Rady Trenerów przemianowanej później na Zespół Metodyczno-Szkoleniowy. Działał również w Komisji Sędziowskiej Dwuboju Zimowego, w ramach której prowadził szkolenia dla sędziów biathlonowych.

W książce red. Bogdana Chruścickiego pt. "Justyna Kowalczyk. Królowa Śniegu" można wyczytać, że to właśnie mgr Turczyn polecił trenera Aleksandra Wieretielnego do pracy w sekcji biathlonowej Górnika Wałbrzych.