Ruszyła

Od niedzieli do wtorku trwały badania zawodników należących do kadry Junior Talent. W ramach „Strefy Mocnych” testy przejdzie blisko 120 młodych biathlonistów.

„Strefa Mocnych” to jeden z najnowszych projektów Polskiego Związku Biathlonu. Polega on na usystematyzowanym badaniu młodych biathlonistów pod względem motoryki, siły, mocy, jak również predyspozycji strzeleckich.

– Testy przeprowadzamy na katowickiej AWF. Dla poszczególnych grup ośmioosobowych trwają one dwa dni. Pierwszego z nich zawodnicy udają się na stadion lekkoatletyczny, gdzie zapisujemy ich wyniki w skoku w dal z miejsca, dziesięcioskoku, testu Coopera oraz wyciskania sztangi. Następnie wsiadają do busa i jadą do Bierunia, gdzie na krytej strzelnicy mają test strzelecki. Nazajutrz od rana czeka ich seria badań laboratoryjnych takich jak morfologia czy badanie składu ciała. Po śniadaniu przechodzą testy mocy, siły oraz test VO2max – powiedział Adam Kołodziejczyk, główny pomysłodawca projektu.

– Chcemy, żeby uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego, Biathlonowych Ośrodków Szkolenia Młodzieży oraz członkowie kadru juniorskich byli badani w regularnie i w sposób usystematyzowany, pod jedną skalę. Stąd pomysł na „Strefę Mocnych”. Pozwala nam to w stosunkowo wczesnym wieku wyselekcjonować jednostki wybitne, które w przyszłości mogą zasilić kadry narodowe – dodał Kołodziejczyk.

Kolejne testy „Strefy Mocnych” odbędą się w połowie września. Tym razem wezmą w nich udział uczniowie SMS i BOSSM. Łącznie przebadanych zostanie około 120 zawodników.