Chiny i Białoruś na czele klasyfikacji medalowej MŚ w Raubiczach

Złote medale w biegach pościgowych kończących rywalizację na nartorolkowych MŚ w Raubiczach wywalczyli Martin Otcenas oraz Yan Zhang. Chinka rzutem na taśmę zapewniła swojej reprezentacji pierwsze miejsce (ex equo z Białorusią) w klasyfikacji medalowej imprezy.

Dla Otcenasa to już czwarty złoty medal nartorolkowych MŚ w karierze. Poprzednie trzy wywalczył w latach 2015-2016. Słowak zrównał się w liczbie triumfów z Aleksiejem Wołkowem, ale to Rosjanin wciąż pozostaje liderem tabeli multimedalistów z uwagi na lepszy bilans srebrnych medali.

Wygrana Otcenasa robi wrażenie z jeszcze innego powodu. Strzelał bezbłędnie i na pierwsze miejsce na mecie biegu pościgowego awansował z 22. miejsce po sprincie! Rywale robili jednak co mogli by ułatwić Słowakowi wygraną. Srebrny medalista Eduard Łatypow spudłował pięć razy, a Klemen Bauer, który wywalczył brąz, zaliczył aż sześć karnych rund. Słoweniec na finiszu pozbawił szans na trzeci medal Timofieja Łapszyna z reprezentacji Korei Południowej.

Niemniej ciekawie było w rywalizacji pań. Żadna z medalistek sprintu nie obroniła swojej pozycji w czołowej trójce. Najbliżej tego była Lucie Charvatova. Czeszka, która w sobotę podzieliła się złotem z Jekateriną Głazyriną (6 karnych rund i spadek na... 19. miejsce) przed ostatnim strzelaniem znajdowała się na prowadzeniu, ale trzy karne rundy zepchnęły ją na szóstą lokatę.

Jej wpadkę wykorzystała Yan Zhang. 27-letnia Chinka spudłowała tylko raz i o siedem sekund wyprzedziła Tamarę Woroninę z Rosji. Brązowy medal do swojej bogatej kolekcji trofeów dołożyła Wita Semerenko.

Złoto dla Chin w ostatniej konkurencji mistrzostw oznaczało, że reprezentanci "Państwa Środka" zrównali się dorobkiem medalowym (3-1-0) z dotychczas liderującą w klasyfikacji Białorusią. Najwięcej medali wywalczyli jednak biathloniści z Rosji (2-4-6). W sumie po co najmniej jeden krążek sięgali przedstawiciele ośmiu państw. W tym gronie zabrakło Polski, która do Raubicz wysłała 11-osobową reprezentację złożoną z zawodników w wieku juniorskim. Najbliżej podium była Magda Piczura, która w sprincie zajęła piąte miejsce.