Drugie złoto dla Białorusi wśród juniorów, dobry bieg Neumanna i Szwajnosa

W piątek najlepszy okazał się Nikita Łobastow, w sobotę na najwyższym stopniu podium zastąpił go Dmitrij Lazowski. Gospodarze zawodów w Raubiczach doczekali się drugiego złota nartorolkowych MŚ w kategorii juniorów. Niezłą formę biegową zaprezentowali Marcin Szwajnos oraz Michał Neumann.

Pierwszy z nich przebiegł dystans 7,5km z dziewiątym wynikiem, drugi miał dziesiąty czas. Przy nieco lepszym strzelaniu obaj mogli pokusić się o niespodziankę. Neumann z dwoma karnymi rundami zajął trzynaste miejsce, Szwajnos po trzech pudłach sklasyfikowany został na osiemnastej pozycji.

W trzeciej dziesiątce znaleźli się Łukasz Sidorowicz (27. miejsce, 1 karna runda), Wojciech Skorusa (28. miejsce, 2 karne rundy) oraz Łukasz Bałęczny (30. miejsce, 1 karna runda). Najsłabiej wypadł Tadeusz Nędza-Kubiniec, który chybił trzykrotnie i zajął 42. pozycję. Wszyscy reprezentanci Polski zakwalifikowali się do niedzielnego biegu pościgowego.

Swoje chwile radości ponownie przeżywali miejscowi kibice. Co prawda Nikita Łobastow, który wygrał piątkowy supersprint, tym razem był dopiero dziesiąty, ale godnie zastąpił go Dmitrij Lazowski. Białorusin przewyższał wszystkich rywali w biegu uzyskując zdecydowanie najlepszy czas. W końcowym triumfie nie przeszkodziły mu nawet aż trzy karne rundy. Drugiego na mecie Martina Karlika wyprzedził o 25 sekund.

Czech srebro zawdzięcza spektakularnej szarży na ostatnim okrążeniu. Po drugim strzelaniu zajmował bowiem odległą, jedenastą lokatę. Po brązowy medal sięgnął Jurij Sitnik z Ukrainy, który o nieco ponad trzy sekundy wyprzedził Igora Malinowskiego z Rosji.