Polki w czołówce kwalifikacji supersprintu

W Raubiczach rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w biathlonie na nartorolkach. W piątkowe przedpołudnie w kwalifikacjach supersprintu rywalizowali juniorzy oraz juniorki. Do finałów awansowało sześcioro Biało-Czerwonych.

Supersprint to najnowsza biathlonowa konkurencja, która w programie letnich mistrzostw zastąpiła sztafetę mieszaną. W kwalifikacjach zawodnicy startują co 15 sekund, do pokonania mają trzy kilometrowe pętle. Na strzelnicy zjawiają się dwukrotnie, za każdym razem mając do dyspozycji sześć pocisków. Karna runda liczy sobie 75 metrów. Awans do finału tej konkurencji uzyskuje trzydziestka najlepszych z kwalifikacji.

W rywalizacji juniorów na starcie stanęło sześcioro Polaków. Najlepiej z nich spisał się Wojciech Skorusa, który ani razu nie meldował się na karnej rundzie i do mety dotarł z piętnastym czasem. Pięć lokat niżej uplasował się Michał Neumann, który popisał się niezłą dyspozycją biegową (siódmy czas), bo w awansie nie przeszkodziły mu nawet trzy karne rundy. Na 22. miejscu uplasował się Marcin Szwajnos, który pokonywał dodatkowe 150 metrów. Poza czołową trzydziestką znaleźli się: Taduesz Nędza-Kubiniec (33. miejsce), Łukasz Bałęczny (38. miejsce) i Łukasz Sidorowicz (42. miejsce). Kwalifikacje wygrał Viteslav Hornig z Czech, który wyprzedził reprezentantów gospodarzy Dmitrija Lazouskiego i Mikitę Łobastowa.

Z bardzo dobrej strony w kwalifikacjach juniorek pokazały się Daria Gembicka i Magda Piczura. Pierwsza dwukrotnie strzelała bezbłędnie i sklasyfikowana została na trzecim miejscu przegrywając tylko z Anną Krywonos z Ukrainy i Walerią Wasniecową z Rosji, druga posiłkowała się tylko jednym dodatkowym pociskiem i uzyskała szósty wynik kwalifikacji. W czołowej trzydziestce znalazła się jeszcze Natalia Tomaszewska (27. miejsce). Z dalszej rywalizacji odpadły niestety Joanna Jakieła (34. miejsce) i Kamila Cichoń (35. miejsce).

Finałowe rozstrzygnięcia juniorów zapadać będą od 14:10, juniorki o medale powalczą pół godziny później.

Kwalifikacje za soba mają również seniorzy i seniorki. W "elicie" zabrakło na liście startowej reprezentantów Polski. Najlepsi w prologu byli Martin Otcenas ze Słowacji oraz Daria Błaszko z Ukrainy (ex Białoruś). Do finału sensacyjnie nie zakwalifikowali się m. in. Sergiej Korastyliew i Petr Paszczenko z Rosji oraz Anna Frolina z Korei (ex Rosja). Finały w tej kategorii rozpoczną się o 16:10.

WYNIKI - KWALIFIKACJE JUNIORÓW
WYNIKI - KWALIFIKACJE JUNIOREK
WYNIKI - KWALIFIKACJE SENIORÓW
WYNIKI - KWALIFIKACJE SENIOREK

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Daria Gembicka

 Polska | kobieta | Magda Piczura