W piątek start MŚ w Raubiczach

Piątkowymi kwalifikacjami supersprintu rozpoczną się Mistrzostwa Świata w biathlonie na nartorolkach, które goszczą w tym roku w Raubiczach pod Mińskiem. Polskę reprezentuje grupa juniorów złożona z członków kadry A, kadry B oraz kadry młodzieżowej.

Przed rokiem w Novym Meście Polska wywalczyła pięć medali - jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy. Ich autorami byli Kamila Żuk, Monika Hojnisz oraz sztafety mieszane seniorów i juniorów. W składzie tej drugiej byli Joanna Jakieła oraz Wojciech Skorusa, którzy jako jedyni z grona zeszłorocznych polskich medalistów zostali powołani do startu w Raubiczach.

Podopieczni trenerów Adama Jakieły, Łukasza Słoniny i Rafała Lepela wystartują w trzech biegach. Po raz pierwszy od 2008 roku w programie mistrzostw zabraknie konkurencji drużynowej. Sztafetę mieszaną zastąpił bowiem supersprint, a więc konkurencja, która do tej pory testowana była podczas zawodów Pucharu IBU. Rywalizacja w niej przebiega dwuetapowo. Najpierw odbywają się kwalifikacje, zawodnicy z trzydziestoma najlepszymi czasami awansują do finału, który przypomina bieg masowy. Rozgrywany jest jednak na zdecydowanie krótszym dystansie i jest jeszcze bardziej widowiskowy. Premiera nowego formatu w ramach letnich MŚ już w piątek. W kolejnych dwóch dniach rozegrane zostaną tradycyjnie sprinty i biegi pościgowe. 

Polscy kibice skupiać się będą przede wszystkim na rywalizacji juniorskiej, gdyż tylko w niej będą mieć swoich przedstawicieli. Nasza kadra seniorów nie jest jedyna, która nie zdecydowała się na start w Raubiczach. Zabraknie również Norwegów, Niemców, Francuzów, Szwedów oraz Włochów. Z kolei pozostałe ekipy nie zawsze wysłały swoich najlepszych reprezentantów.

Zawody mają ważny polski akcent. Nad prawidłowością przebiegu mistrzostw czuwać będzie dyrektor techniczny Polskiego Związku Biathlonu Tomasz Bernat, który został wyznaczony na sędziego międzynarodowego tras.

Powiązane newsy

28.02.2021 | Chorzowiania skradli show

27.02.2021 | Polacy szybcy, ale niecelni

27.02.2021 | Dublety Galicy i Jaskólskiej

27.02.2021 | Pierwsze złoto dla Francji

26.02.2021 | W sobotę początek MŚJ