IBU ma nowego sekretarza generalnego

Nową drugą najważniejszą osobą w IBU będzie Niklas Carlsson. Szwed zastąpi na stanowisku sekretarza generalnego Alfa Koksvika, który pełnił obowiązki tymczasowo od lutego 2019 roku.

Międzynarodowa Unia Biathlonu od pewnego czasu nie ma szczęścia do osób zatrudnianych na stanowisku sekretarza generalnego. Nicole Resch piastowała tę funkcję przez niemal 10 lat od 2008 roku, ale została zmuszona do odejścia po tym gdy na jaw wyszło, że wraz z ówczesnym prezydentem Andersem Bessebergiem tuszowała przypadki dopingu wśród biathlonistów rosyjskich. Cała sprawa, jak przekonują śledczy, miała charakter korupcyjny.

Jej następcą został Martin Kuchenmeister, jego kadencja nie potrwała jednak długo, bo Austriak musiał pożegnać się z funkcją po tym jak na jaw wyszło złamanie przez niego zasad korporacyjnych. W marcu obowiązki sekretarza generalnego objął tymczasowo Alf Koksvik. Zadaniem Norwega było prygotowanie nadzwyczajnego Kongresu IBU, który będzie miał miejsce we wrześniu. Od początku wiadomo było, że jego misja potrwa sześć miesięcy. 

W poniedziałek IBU ogłosiła nazwisko nowego sekretarza. Został nim Niklas Carlsson, który wcześniej piastował podobne stanowisko w Szwedzkim Związku Narciarskim. Był również dyrektorem generalnym Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim, które w tym roku odbyły się w Are.

- Niklas spełnia wszystkie kryteria, jakie stawialiśmy przed kandydatami. Zna specyfikę sportów zimowych, kierował komitetem organizacyjnym imprezy mistrzowskiej, działał na wysokim szczeblu w krajowym związku. Bez wątpienia posiada też ekspercką wiedzę na temat codziennej działalności międzynarodowej federacji, jaką jest IBU - powiedział Olle Dahlin, prezydent IBU, a zarazem rodak nowego sekretarza generalnego.

- Z niecierpliwością czekam na dołączenie do jednej wielkiej biathlonowej rodziny. Obiecuję, że zagłębię się w każdy szczegół tego fascynującego sportu, który z uwagą śledziłem w przeszłości. Mam nadzieję, że moje doświadczenie w kierowaniu organizacjami sportowymi, realizowaniu strategii, negocjowaniu umów telewizyjnych i marketingowych, organizowaniu ważnych imprez sportowych oraz byciu trenerem i sportowcem z powodzeniem przyczyni się do rozwoju naszego sportu - powiedział Carlsson, który funkcję zacznie pełnić od 1 września.