Pierwszy gwiazdorski event tego lata za nami

W Sandnes odbyła się kolejna edycja Blink Festival. Wydarzenie to dorobiło się statusu najlepiej obsadzonych zawodów nartorolkowych. O zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach męskich Martin Fourcade rywalizował z braćmi Boe, wśród kobiet triumfowały Lisa Vittozzi, Marte Roeiseland oraz Hanna Oeberg.

Program zawodów obejmował trzy dni i był niezwykle bogaty. W czwartek zawodników czekała wspinaczka pod wzgórze Lysebotn. W biegu bez karabinów najlepsi byli przedstawiciele biegów narciarskich, ale biathloniści równiez odegrali czołowe role. Kaisa Makarinen zajęła trzecie miejsce ze stratą ponad czterech minut do Therese Johaug, Tarjei Boe był jedenasty z czasem gorszym o dwie minuty od Simena Krugera.

W piątek biathloniści rywalizowali już tylko we własnym gronie. Czekały ich dwie konkurencje. Najpierw walczyli o miano najlepszego i najszybszego strzelca. W rozgrywanych systemem pucharowym pojedynkach strzeleckich najlepsi okazali się Dorothea Wierer i Tarjei Boe. Starszy z braci pokonał Martina Fourcade'a w finale o zaledwie 0,1s.  

Tego samego dnia odbyły się jeszcze biegi ze startu wspólnego do których zakwalifikowało się dwunastu najlepszych zawodników i zawodniczek z przeprowadzonych uprzednio kwalifikacji. Wśród pań najlepsze okazały się reprezentantki Szwecji. Wygrała Hanna Oeberg, a Mona Brorsson była druga. Wśród mężczyzn drugą minimalną porażkę poniósł Martin Fourcade, który tym razem musiał uznać wyższość Johannesa Boe. Różnica ponownie była niewielka i wyniosła tylko 1,4s.

Ostatniego dnia zawodów ponownie rywalizowano w mass startach. Tym razem kwalifikacje zastąpione zostały systemem pucharowym. Najlepiej w tej formule odnalazł się Lars Helge Birkeland, który zwyciężył zarówno w ćwierćfinale, półfinale, jak i finale. W ym ostatnim wyprzedził Vetla Sjastada Christiansena i Martina Fourcade'a. Wśród kobiet o wygraną rywalizowały Marte Roeiseland, Hanna Oeberg oraz Tiril Eckhoff. Wszystkie trzy wpadły na metę niemal jednocześnie, minimalnie najlepsza była Roeiseland.

W sierpniu czekają nas jeszcze dwa wydarzenia o charakterze komercyjnym z udziałem czołówki światowej. W najbliższą niedzielę w Wiesbaden odbędą się zawody City-Biathlon, natomiast 31 sierpnia w Annecy zainauguruje Nordic Festival pod patronatem Martina Fourcade'a. W obu tych imprezach udział weźmie Monika Hojnisz.

WYNIKI