Powstał projekt nowej konstytucji IBU

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu sfinalizował w poniedziałek pierwszy projekt nowej konstytucji i planu strategicznego. Federacja rozpoczęła międzynarodowe konsultacje nad ich ostatecznym kształtem.

Projekty obu dokumentów zostały przesłane łącznie do 57 krajowych federacji, które będą mogły zgłaszać teraz swoje uwagi co do ich treści.

- W momencie wyboru na stanowisko prezydenta IBU wraz z zarządem zobowiązaliśmy się do zreformowania naszej instytucji oraz dostosowania naszej konstytucji do najnowszych standardów międzynarodowych. Obiecaliśmy również stworzyć strategię, która nakreśliłaby przyszłość biathlonu i urzeczywistniła jego ogromny potencjał. Dzisiaj spełniamy oba te przyrzeczenia – powiedział prezydent IBU Olle Dahlin.

 - Mogę zapewnić, że projekt nowej konstytucji IBU odzwierciedla najlepsze praktyki międzynarodowe i wprowadza silną strukturę, która będzie pomocna w ochronie uczciwości sportu. Zakłada on, że naruszenia przepisów antydopingowych i etycznych będą rozstrzygane przez wyspecjalizowany i niezależny od władz federacji organ – powiedział Jonathan Taylor, przewodniczący Komisji Kontroli Zewnętrznej, której powierzono prace nad nową konstytucją.

Ostateczny kształt konstytucji i planu strategicznego ma zostać uchwalony przez Kongres IBU, który zaplanowany jest na wrzesień bieżącego roku.