IBU szykuje kalendarzową niespodziankę

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu zatwierdził daty rozgrywania Mistrzostw Świata w 2021 i 2023 roku. Niespodzianką jest decyzja o włączeniu do kalendarza zawodów nowego wydarzenia pod nazwą "Season Opener", które ma się odbywać na weekend przed planowanym początkiem rywalizacji w Pucharze Świata.

W minionym sezonie Mistrzostwa Świata w Ostersund rozgrywane były w terminie marcowym. Taka sytuacja w ciągu najbliższych czterech lat już się nie powtórzy, każdorazowo rywalizacja o medale rozgrywać się będzie w lutym. Już wcześniej takie terminy planowano wobec MŚ w Anterselwie w 2020 roku oraz IO w Pekinie w 2022 roku. Decyzją zarządu IBU mistrzostwa w Pokljuce odbędą się od 10 do 21 lutego 2021 roku, a czempionat w Oberhofie planowany jest na 8-19 lutego 2023 roku.

Nowością jest wprowadzenie od sezonu 2020/21 nowego formatu zawodów pod nazwą "Season Opener". Szczegóły owiane są póki co tajemnicą - wiadomo, że będą one rozgrywane w ciągu trzech dni, odbędą się na weekend przed oficjalną inauguracją Pucharu Świata w Ostersund, a gospodarzem ich dwóch pierwszych edycji będzie fińskie Kontiolahti. Format rywalizacji pozostaje niewiadomą, zawody mają być jednak pierwszą okazją do wywalczenia punktów do klasyfikacji zarówno Pucharu Świata, jak i Pucharu Narodów.

"Season Opener" miałby zastąpić obecny format inauguracji sezonu w postaci rozgrywania supermikstu oraz sztafety mieszanej w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie indywidualnej rywalizacji w Pucharze Świata.

- Dwutygodniowa formuła pierwszego Pucharu Świata była zbyt nudna, mało atrakcyjna dla kibiców i droga dla organizatorów.  Ideą "Season Opener" jest inauguracja okresu startowego wyjątkowym wydarzeniem. Docelowo miałoby się ono odbywać w miejscu, które może ściągnąć dużo kibiców, wliczając w to nawet centra dużych miast. Z uwagi na zatwierdzenie kalendarza zawodów na kilka sezonów do przodu zaproponowaliśmy rozwiązanie, w którym można taką formułę przetestować. Oczywiście Kontiolahti nie spełnia wymagań tego pomysłu, ale w układzie geograficznym było optymalnym rozwiązaniem. Musieliśmy zawrzeć pewien kompromis - poinformowała Dagmara Gerasimuk, członek zarządu IBU.

Pierwsze zawody pod nazwą "Season Opener" planowane są na 27-29 listopada 2020 roku. Ich szczegółowy program ma zostać zaprezentowany jesienią, ale już teraz spekuluje się, że to właśnie wtedy zadebiutować mógłby supersprint, a więc konkurencja testowana od dwóch lat na poziomie Pucharu IBU.