Kołodziejczyk za Biełową. Na stałe?

Polskie biathlonistki swoje treningi wznowią 20 maja obozem strzeleckim w Ustce. Przygotowania rozpoczną się już bez trenerki Nadii Biłowej, która ze względu na pogarszający się stan zdrowia zmuszona była zrezygnować z prowadzenia Polek. Trwają poszukiwania nowego opiekuna kadry seniorek, do tego czasu funkcję trenera sprawować będzie Adam Kołodziejczyk.

O tym, że dalsza praca Biłowej w Polsce jest niemożliwa władze Polskiego Związku Biathlonu dowiedziały się pomiędzy świętami wielkanocnymi a weekendem majowym. Natychmiast rozpoczęły się poszukiwania nowego szkoleniowca – wśród kandydatów pojawili się specjaliści głównie zza naszej zachodniej i południowej granicy. Jeśli do połowy maja nie uda się sfinalizować rozmów niewykluczone, że trenerem kadry kobiet na stałe pozostanie aktualny opiekun reprezentacji mężczyzn Adam Kołodziejczyk.

- O tym, że mam trenować dziewczyny dowiedziałem się kilka dni temu. Trenerka Nadia planowała pierwszy obóz w czerwcu, stąd było już za późno na zmiany planów i obecność kadry kobiet na zgrupowaniu w Chorwacji – powiedział Kołodziejczyk, który od środy przebywa nad Adriatykiem wraz z kadrą mężczyzn.

- Przygotowania rozpoczniemy od obozu strzeleckiego w Ustce. Nie będzie w nim jednak uczestniczyć Monika Hojnisz, która na początku czerwca bierze ślub. Następne zgrupowanie mamy zaplanowane w Oberhofie, gdzie również będziemy mieli do dyspozycji halę strzelecką, więc będzie można nadrobić ewentualne zaległości – dodał.

- Plany treningowe dla mężczyzn są już przygotowane, te dla dziewczyn są dopiero w opracowaniu, bo nie ukrywam, że trochę zaskoczyła mnie ta sytuacja. W pierwszej kolejności musiałem zapoznać się z historią treningową zawodniczek za ostatnie dwa lata, bo w tym czasie nie miałem z nimi do czynienia. Jest z tym dużo pracy, ale jest to przyjemne zajęcie. Zabieram się do tego zadania na poważnie, bo nie wiem jak długo taka sytuacja potrwa. Może się okazać, że taki układ pozostanie na cały sezon – zakończył.

Adam Kołodziejczyk prowadził już kadrę kobiet począwszy od 2011 roku. Ze stanowiska odwołano go po nieudanym starcie reprezentacji podczas MŚ w 2017 roku. Od lata 2018 roku pełni on funkcję trenera kadry mężczyzn.

Nadia Biłowa z kolei swoją drugą przygodę z pracą w Polsce rozpoczęła w 2016 roku. Przez dwa sezony była odpowiedzialna za kadrę młodzieżową, wiosną ubiegłego roku została trenerką kadry kobiet. Tę funkcję pełniła wcześniej w latach 2002-2010.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk