Rastorgujews i Biełkina najlepsi pierwszego dnia zawodów wojskowych

W Kościelisku rozpoczęły się ostatnie tej zimy zawody biathlonowe. Sprinty w ramach Regionalnych Mistrzostw Wojskowych wygrali Nadieżda Biełkina i Andrejs Rastorgujevs. Spośród reprezentantów Polski najlepiej wypadły Magdalena Gwizdoń i Anna Mąka, które zajęły odpowiednio drugi i trzecie miejsce.

Biełkina, która w tym sezonie stawała na podium Pucharu IBU była faworytką do zwycięstwa i nie zawiodła. Ukrainka spudłowała tylko raz i wyprzedziła Gwizdoń o 22 sekundy. Polka stoczyłaby zacięty bój o wygraną, gdyby biegała tylko jedną karną rundę zamiast dwóch. Na podium znalazła się jeszcze Anna Mąka, która z jednym niecelnym strzałem straciła do zwyciężczyni niemal 40 sekund.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Kinga Zbylut i Karolina Pitoń. Obie bezbłędnie strzelały w postawie leżąc, ale w stójce trafiły tylko po razie. W klasyfikacji drużynowej, w której zaliczano czasy dwóch najlepszych zawodniczek Polki wygrały przed Ukrainkami.

W rywalizacji mężczyzn (tym razem zaiiczano czasy trzech zawodników) kolejność była odwrotna. Na najwyższym stopniu podium stanęli Ukraińcy, Polacy byli drudzy, a Łotysze ostatni. Jednak to ci ostatni mogli radować się ze złota wywalczonego indywidualnie. Zgodnie z przewidywaniami wygrał bowiem Andrejs Rastorgujews. Czołowy biathlonista świata spudłował tylko raz i o 22 sekundy pokonał Denysa Nasyko z Ukrainy. Trzeci był kolejny z Ukraińców Taras Lesiuk, a tuż za podium uplasował się Cornel Puchianu z Rumunii.

Najlepszym z Polaków okazał się Andrzej Nędza-Kubiniec, który zajął piąte miejsce. Spudłował dwukrotnie i stracił niecałe dwie minuty do Rastorgujewsa. Nieco lepiej na strzelnicy poradził sobie Łukasz Szczurek, który zaliczył tylko jedną karną rundę. Forma biegowa w jego przypadku nie była już tak dobra jak na początku sezonu i do mety drugi z Polaków dotarł z siódmym rezultatem.

Marcin Szwajnos zajął dziewiąte, a Tomasz Jakieła szesnaste miejsce.

W sobotę dokończenie rywalizacji. Panie ponownie zmierzą się na dystansie sprinterskim. Panowie pobiegną w biegu patrolowym.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Anna Mąka

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń