Na półmetku MEJ bez polskich sukcesów

W czwartek podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Sjusjoen rozegrano biegi sztafetowe. Zarówno w supermikście, jak i sztafecie mieszanej złote medale wywalczyły zespole rosyjskie. Biało-czerwoni zakończyli zmagania odpowiednio na czternastym i ósmym miejscu.

Rywalizacja w supermikście była niezwykle wyrównana. Na czele bardzo długo utrzymywali się Szwajcarzy. Amy Baserga i Sebastian Stalder nie dali jednak obronić pierwszej pozycji i o siedem sekund ulegli Rosjanom. Złote medale zawisły na szyjach Kseni Dowgaji i Igora Malinowskiego. Brąz wywalczyli Amanda Lundstroem i Henning Sjoekvist ze Szwecji. Czołowe osiem sztafet zmieściło się w minucie różnicy.

Polski zespół na półmetku zajmował dziewiąte miejsce. Podczas swoich drugich zmian Natalia Tomaszewska spudłowała czterokrotnie, a Tadeusz Nędza-Kubiniec biegał karną rundę i zamiast miejsca w pierwszej dziesiątce Polacy finiszowali na czternastym miejscu.

Lepiej podopieczni Tomasza Sikory wypadli w sztafecie rozgrywanej w formacie olimpijskim. Rok temu w Pokljuce Polska wywalczyła na MEJ w tej konkurencji brązowy medal. Tym razem skończyło się na ósmym miejscu. Kamila Cichoń, Joanna Jakieła, Wojciech Skorusa i Marcin Szwajnos uniknęli karnej rundy, co nie znaczy, że trener Sikora ma prawo być zadowolony z ich strzelania. Podczas każdej z ośmiu prób strzeleckich nasi juniorzy korzystali z dodatkowych pocisków. Łącznie zużyli ich aż piętnaście - zdecydowanie za dużo by myśleć o obronie medalu sprzed roku.

Drugie złoto w Sjusjoen wywalczyli reprezentanci Rosji w składzie Anastazja Gorejewa, Alina Klewcowa, Aleksandr Bektuganow i Said Karimulla Khalili. To właśnie pół-Rosjanin, pół-Agańczyk zapewnił wygraną swojemu zespołowi. Wykorzystał wpadkę prowadzącego Juliana Hollandta z Niemiec i dotarł do mety z przewagą 37 sekund nad Sivertem Guttornem Bakkenem z Norwegii. Niemcy, którzy prowadzili po trzech zmianach finiszowali na trzecim miejscu.

Piątek będzie podczas MEJ dniem przerwy. Od soboty młodzi biathloniści powrócą do walki o medale. Zaplanowano wtedy biegi sprinterskie i pościgowe.

WYNIKI SUPERMIKSTU
WYNIKI SZTAFETY MIESZANEJ