IBU odwiesza Wiszniewską

Międzynarodowa Unia Biathlonu zniosła tymczasowe zawieszenie Galiny Wiszniewskiej. Stało się tak w wyniku decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

 

Wiszniewska wraz z ośmioma innymi reprezentantami Kazachstanu została zawieszona przez IBU pod koniec listopada ubiegłego roku. Miało to związek ze śledztwem prowadoznym przez policję z Austrii i Włoch odnośnie stosowania dopingu przez biathlonistów kazachskich. Wiszniewska skierowała sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, a ten nakazał IBU znieść jej zawieszenie. Co ciekawe w przypadku drugiej z zawodniczek Darii Usanowej, sąd zdecydował inaczej.

Warto przypomnieć tło tych zdarzeń. O Kazachach w kontekście dopingu rozmawiano już na początku 2017 roku. Wówczas dochodzenie dotyczyło kartonu porzuconego na stacji benzynowej położonej w Tyrolu Wschodnim, w środku którego znaleziono znaczącą ilość zużytego sprzętu jednorazowego użytku medycznego - w tym strzykawki. Były również recepty oraz... akredytacje z zawodów biathlonowych. Trop prowadził bezpośrednio do dużyny z Kazachstanu, ale przeprowadzone kontrole antydopingowe nie wykazały nieprawidłowości.

Na uiegłego roku włoska policja wykryła w hotelu zajmowanym przez biathlonową reprezentację Kazachstanu spore dawki prednisolonu - środka znajdującego się na liście substancji zabronionych. Należały one do Chossilbeka Tagajewa, który został natychmiastowo zawieszony przez IBU. W listopadzie światowa federacja już po zmianie władz zdecydowała o zawieszeniu aż dziewięciorga reprezentantów Kazachstanu! Decyzją IBU w zawodach startować nie mogli Galina Wiszniewska, Alina Raikowa, Daria Usanowa, Olga Połtoranina, Jan Sawicki, Maxim Braun, Anna Kistanowa, Anton Pantow oraz Wasilij Podkorytow. Sześcioro z nich rywalizowało na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang.

Decyzja CAS oznacza, że Wiszniewska może startować w zawodach pod auspicjami IBU.

Powiązane osoby

 Kazachstan | kobieta | Galina Wiszniewska