Boe przyznaje się do złamania przepisów, oddaje punkty PŚ i nagrodę pieniężną

Johannes Boe zgłosił się do Międzynarodowej Unii Biathlonu z informacją, że czwarte miejsce, które zajął w biegu pościgowym w Soldier Hollow, było wywalczone niezgodnie z przepisami. Norweg zrzekł się punktów Pucharu Świata oraz pieniędzy, które przysługiwały mu za ten występ.

Podczas ostatniego strzelania wspomnianego biegu Norweg oddał tylko cztery strzały zamiast regulaminowych pięciu. Niewystrzelony pocisk został znaleziony w magazynku przez sędziów po biegu, ale w związku z problemami w komunikacji, informacja o tym nie dotarła do jury przed opublikowaniem oficjalnych wyników wyścigu.

- To bardzo niefortunny przypadek, ale na jego podstawie wprowadzimy nowe procedury żeby go uniknąć w przyszłości. W związku z nieporozumieniem w grupie miejscowych sędziów, nie było już możliwości ingerencji w oficjalne wyniki. Z drugiej strony po analizie video jasne było, że Johannes złamał przepisy w związku z czym nie powinien być nagrodzony. Wierzę, że doszliśmy w tym względzie do porozumienia najlepszego z możliwych. Dzięki postawie fair play Johannesa nie zostanie on zdyskwalifikowany, ale odda punkty i pieniądze wywalczone za to czwarte miejsce - powiedział Felix Bitterling, dyrektor sportowy IBU.

Konkretnie Norweg straci 43 punkty - będzie to miało jednak niewielkie znaczenie dla układu klasyfikacji generalnej, bo przewaga Boe nad rywalami jest ogromna. Lider Pucharu Świata odda również 7000 euro nagrody za bieg w Soldier Hollow. Zostaną one przekazane zawodnikom, którzy finiszowali za Norwegiem.

- Z mojej strony sprawa jest zamknięta. Już bezpośrednio po biegu przyznałem się, że z własnej winy złamałem przepisy. Chcę to podkreślić, że gdybym nie  własna inicjatywa, pewnie nie zostałbym ukarany. Chcę, żeby IBU przyjrzała się sprawie i zrobiła wszystko by uniknąć podobnych pomyłek w przyszłości. Nie jest łatwo rozstawać się z pucharowymi punktami, ale mam nadzieję, że moja postawa będzie motywacją dla innych zawodników, którzy znajdą się w analogicznej sytuacji - powiedział Boe.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe