Tarjei Boe kompletuje kolejny tytuł

Jest mistrzem olimpijskim, jest mistrzem świata, a od dzisiaj może się tytułować również mistrzem Europy. Tarjei Boe wygrał sprint w Mińsku. Z Polaków do biegu pościgowego awansować zdołał wyłącznie Mateusz Janik.

30-letni Norweg na tyle przewyższa resztę stawki w biegu, że wygraną uniemożliwiłaby mu tylko jakaś katastrofa na strzelnicy. Starszy z braci Boe spudłował tylko raz - w postawie leżąc. Stójka w jego wykonaniu była już mistrzowska. Co prawda po niej przegrywał jeszcze minimalnie z Jesperem Nelinem, ale ostatnia runda biegowa nie pozostawiła wątpliwości. Na mecie Boe miał nad Szwedem dziesięć sekund przewagi.

Nelin nie może mieć jednak powodów do smutku - po raz pierwszy w karierze strzelił bezbłędnie. Jego srebrny medal jest czwartym krążkiem reprezentacji Szwecji w Mińsku.

Na starcie zabrakło Sebastiana Samuelssona, ostatecznie nie pojawił się również Aleksander Łoginow. Obaj mieli jednak godnych zastępców. Po brąz sięgnął Dmitrij Małyszko, który mimo, że startował z niskim numerem nie dał się zepchnąć z trzeciej lokaty. A próbowało wielu, najbliżej tego był Aristide Begue. Francuz na kolejnych punktach pomiaru czasu notował lepsze rezultaty od Rosjanina, ale na mecie zabrakło mu czterech dziesiątych sekundy.

Mistrz Europy w biegu indywidualnym, Krasimir Anew, tym razem zajął tylko 24. lokatę. Lepiej zaprezentował się jego rodak, złoty medalista w sprincie sprzed dwóch lat, a więc Władimir Ilijew, który uzyskał szósty czas. Blisko kolejnego medalu dla Białorusi był Sergiej Boczarnikow. Faworyt gospodarzy był piąty.

Reprezentanci Polski znów słabo spisali się na strzelnicy. Mateusz Janik pudłował po razie i z 300m dodatkowego biegu na koncie wywalczył 53. miejsce. Pozostałej dwójce nie udało się zakwalifikować do biegu pościgowego. Tomasz Jakieła nie trafił do celu czterokrotnie, natomiast Marcin Szwajnos zanotował tylko 50% skuteczność strzelecką. Sklasyfikowani zostali odpowiednio na 82. i 96. miejscu.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Jesper Nelin

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe