Piąta kolejna wygrana Boe

Johanes Thingnes Boe wygrał piąty bieg Pucharu Świata z rzędu. Podobnym osiągnięciem w przeszłości mogli się pochwalić tylko Martin Fourcade i Ole Einar Bjoerndalen. W biegu pościgowym w Anterselwie Boe udanie stawił czoła czwórce reprezentantów Francji.

Boe w sezonie 2018/19 kroczy od wygranej do wygranej. Skompletował ich już jedenaście i jest na najlepszej drodze to pobicia rekordu zwycięstw w jednym sezonie. W całej karierze było to jego 33 triumf w zawodach PŚ/MŚ/IO, co pozwoliło mu awansować na piąte miejsce ex equo ze Svendem Fischerem w klasyfikacji wszech czasów. Imponująca jest również seria zwycięstw - od Oberhofu przez Ruhpolding do Anterselwy uzbierał pięć kolejnych triumfów. W przeszłości podobnym osiągnięciem popisali się tylko Martin Fourcade oraz Ole Einar Bjoerndalen. "Król biathlonu" jest pod tym względem rekordzistą, bo triumfował aż osiem razy z rzędu.

Kilkanaście lat młodszy Boe by pobić ten wyczyn musiałby pozostać niepokonanym przynajmniej do zawodów w Canmore. Jeśli nadal będzie prezentował formę taką jak dziś nie jest to wykluczone. Choć z drugiej strony Norweg nie był dzisiaj nie do pokonania. Na półmetku rywalizacji po dwóch karnych rundach zrównał się z nim Antonin Guigonnat, niewiele z tyłu pozostawał Simon Eder. Po trzecim strzelaniu lider Pucharu Świata znów był jednak na wyraźnym prowadzeniu i nawet jeszcze jedna karna runda podczas czwartego pobytu na strzelnicy nie zmieniła tego stanu rzeczy.

Walka o kolejne dwie lokaty na podium okazała się wewnętrzną sprawą Francuzów. Drugie miejsce zajął Antonin Guigonnat, finisz o trzecie miejsce z Simonem Desthieux wygrał Quentin Fillon Malliet, zaś piąte miejsce zajął Martin Fourcade. Siedmiokrotny zdobywca kryształowej kuli, chć ciągle utrzymuje się w czołówce to nie stał na podium od połowy grudnia.

Honor Niemców starał sie bronić Arnd Peiffer, który wywalczył szóstą lokatę. Na siódme miejsce awansował Aleksander Łoginow. Wicelider Pucharu Świata przesunął się z 26. miejsca wywalczonego w sprincie. Dopiero ósmy do mety dotarł tak dobrze spisujący się do półmetka Simon Eder.

Na zakończenie rywalizacji w Anterselwie rozegrany zostanie bieg ze startu wspólnego. Oprócz 25 biathlonistów z czołówki Pucharu Świata zakwalifikowali się do niego Dominik Windisch, Lars Birkeland, Arem Pryma, Andrejs Rasorgujevs oraz Tomas Krupcik. Początek w niedzielę o 15:30.