Dublet Vittozzi w Oberhofie, pudła Polek

Lisa Vittozzi obroniła przewagę po sprincie i wygrała bieg pościgowy w Oberhofie zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszą z Polek była Monika Hojnisz, która nie poprawiła jednak swojej pozycji wyjściowej.

Dla Vittozzi to weekend marzeń. Do momentu przyjazdu do Oberhofu nie miała na swoim koncie ani jednej wygranej, teraz może się pochwalić już dwoma. Tak naprawdę decydująco było już pierwsze strzelanie podczas którego Włoszka była bezbłędna, a zdecydowana większość rywalek udała się na karną rundę. Udało jej się wówczas wypracować przewagę, którą obroniła do samego końca. 

Przez chwilę wydawało się, że Italia będzie mogła świętować dublet, bo w czołówce bardzo szybko zameldowała się Dorothea Wierer. Przed ostatnim strzelaniem plasowała się nawet na drugim miejscu, ale pudło w ostatnim strzale zepchnęło ją na czwarte miejsce. Na mecie finiszowała jako piąta przegrywając minimalnie z Anais Bescond. Jeszcze przed ostatnim strzelaniem Francuzka spowodowała upadek Wierer, gdy ta piła napój podany przez trenerów. Wywrotkę obu zawodniczek wykorzystała Anastazja Kuźmina, która doszła do tej grupy, a po bezbłędnym strzelaniu samotnie wysunęła się na drugie miejsce. Lokatę na podium obroniła Anais Chevalier. Druga zawodniczka sprintu, tym razem finiszowała jako trzecia.

Monika Hojnisz strzelecko zaliczyła najgorszy start w tym sezonie. Pudłowała podczas każdej z wizyt łącznie zbierając aż pięć karnych rund. W efekcie do mety dotarła jako trzydziesta. Pozytywnie należy ocenić występ Kingi Zbylut, która na trasę ruszała jako przedostania. Jedno pudło podczas trzech pierwszych strzelań i niezły bieg wywindowały ją na początek trzeciej dziesiątki. Niestety ostatnie strzelanie przyniosło trzy pudła i Polka spadła na 35. miejsce. Do swojego dorobku punktowego dopisze sobie więc sześć oczek, co biorąc pod uwagę odległą pozycję na starcie jest sukcesem.

Kamila Żuk miała szansę być trzecią Polką w czterdziestce, ale podobnie jak Zbylut spudłowała trzy razy podczas ostatniego strzelania. Łącznie z sześcioma karnymi rundami zajęła 46. miejsce. Karolina Pitoń nie stawiła się na starcie.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi