Premierowa wygrana Vittozzi, Hojnisz w drugiej dziesiątce

Lisa Vittozzi odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Włoszka okazała się najlepsza w sprincie w Oberhofie. Monika Hojnisz pobiegła nieźle uzyskując jeden z czołowych czasów, ale dwie karne rundy zepchnęły ją do drugiej dziesiątki.

Vittozzi dzisiejszym występem ukoronowała świetne występy w tym sezonie. Co prawda do tej pory ani razu nie stała na podium, ale trzykrotnie plasowała się na czwartym miejscu. Dziś była bezbłędna, a do tego uzyskała trzeci czas biegu przegrywając w tym elemencie z Anastazją Kuźminą i Denise Herrmann. Obie jednak pudłowały i nie włączyły się do walki o wygraną. Vittozzi o pięć sekund wyprzedziła Anais Chevalier, trzecia Hanna Oeberg straciła piętnaście sekund. Zarówno Francuzka, jak i Szwedka również strzelały bez pudła. Obie potwierdziły zwyżkę formy sprzed świąt, na podium po raz pierwszy w tym sezonie stały w Novym Meście.

Spośród pierwszych pięciu zawodniczek Pucharu Świata w czołowej dwudziestce poza Vittozzi uplasowała się jeszcze tylko Monika Hojnisz. Polka dobrze pobiegła uzyskując dziewiąty czas, ale dwa pudła - podczas pierwszego i ostatniego strzału w stójce - uniemożliwiły jej walkę o czołowe lokaty.  Ostatecznie skończyła na dwudziestym miejscu.

Przy równej liczbie pudeł Hojnisz wyprzedziła Paulinę Fialkovą oraz Dorotheę Wierer. Słowaczka uplasowała się lokatę niżej od Polki, liderka Pucharu Świata była zaledwie 24. Jeszcze słabiej wypadła Kaisa Makarainen, która z czterema pudłami sklasyfikowana została na 44. miejscu.

Pozostałe Polki ukończyły rywalizację poza punktowaną czterdziestką, ale w komplecie awansowały do biegu pościgowego. Kamila Żuk z trzema pudłami zajęła 47. miejsce, Karolina Pitoń z jedną karną rundą na koncie uplasowała się na 49. lokacie, a Kinga Zbylut po trzech niecelnych strzałach w stójce sklasyfikowana została na 59. pozycji.

Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostała Dorothea Wierer, druga jest wciąż Paulina Fialkova. Do obu tych zawodniczek znacznie zbliżyła się jednak trzecia Lisa Vittozzi. Monika Hojnisz spadła na 8. miejsce, Kinga Zbylut okupuje 40. pozycję.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SPRINTU
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi