Finisz dla Olsbu Roeiseland, spory awans Hojnisz

Po emocjonującym finiszu Marte Olsbu Roeiseland wygrała bieg pościgowy w Novym Meście. Monika Hojnisz oraz Kinga Zbylut ukończyły rywalizację w drugiej dziesiątce.

Nasze zawodniczki zaczęły rywalizację od bezbłędnego strzelania. Kinga Zbylut awansowała dzięki temu na szóste miejsce, Monika Hojnisz wybiegała na drugą rundę plasując się w połowie trzeciej dziesiątki. Na czele wciąż znajdowały się Marte Olsbu Roeiseland przed Laurą Dahlmeier. Na trzecie miejsce awansowała Hanna Oeberg. Z czołówki wypisała się Paulina Fialkova. Słowaczka spudłowała dwa razy i spadła do drugiej dziesiątki.

Drugie strzelanie nie przyniosło większych zmian w czołówce. Olsbu Roeiseland, Dahlmeier, Oeberg były bezbłędne. Podobnie jak Dorothea Wierer, która wskoczyła tym samym na drugie miejsce. Kinga Zbylut spudłowała w ostatnim strzale, ale osunęła się tylko na ósme miejsce. Hojnisz w odróżnieniu od większość rywalek na tym etapie rywalizacji pozostawała bezbłędna, co oznaczało awans aż na czternaste miejsce.

Stójka okazała się wyzwaniem dla Laury Dahlmeier, która na trzecim strzelaniu zaliczyła aż dwie karne rundy. Dodatkowe 150m biegała również Olsbu Roiseland, więc na prowadzenie wyszły bezbłędne Wierer i Oeberg. Włoszkę od Szwedki dzieliło sześć sekund. Polkom nie udało się uniknąć pudeł. Zbylut po jednej karnej rundzie spadła na dwunaste miejsce, Hojnisz z dwoma pudłami wyruszała na trasę jako dziewiętnasta.

Kwestia zwycięstwa mogła się rozstrzygnąć na ostatnim strzelaniu. Silny wiatr powodował, że zawodniczki czekały z oddaniem kolejnych strzałów. Wierer, Olsbu Roiseland i Oeberg solidarnie spudłowały po razie i na ostatnią rundę ruszyły w odstępie siedmiu sekund. Zwycięstwo po sprinterskiej końcówce odniosła Olsbu Roiseland. Wierer była druga, a Oeberg z niewielką stratą trzecia.

W walce o czwarte miejsce górą była z kolei Lisa Vittozzi, która pokonała Niemki Laurę Dahlmeier oraz strzelającą dzisiaj bezbłędnie Vanessę Hinz.

Ostatnia wizyta na strzelnicy dla Moniki Hojnisz zakończyła się powodzeniem. Brązowa medalistka MŚ sprzed pięciu lat finiszowała na szesnastym miejscu zostając tym samym najlepszą z Polek. Kinga Zbylut dołożyła sobie bowiem dodatkowe 150m dystansu i do mety dotarła jako dziewiętnasta. Jest to jej drugi najlepszy rezultat w karierze, który pozwoli jej wystąpić w niedzielnym biegu masowym. Hojnisz z kolei dzięki dzisiejszemu udanemu występowi powróciła na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kinga Zbylut

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland