Ćwierć setki zwycięstw Makarainen, Hojnisz tym razem w trzeciej dziesiątce

Kaisa Makarainen nie dała rywalkom najmniejszych szans i po wygranej w sprincie, ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium - tym razem w biegu pościgowym. Monika Hojnisz zaczęła świetnie i na półmetku plasowała się nawet na piątym miejscu, ale pudła w stójce spowodowały spadek na 21. miejsce.

Niemal cały bieg przypominał wczorajszy sprint. Makarainen biegła szybciej od Wierer, ale Włoszka nadrabiała szybkością strzelania. Tak było os samego początku. Na drugą pętlę obie po bezbłędnym strzelaniu ruszały w odstępie 12 sekund. Na trzecie miejsce w związku z jednym pudłem Justine Braisaz awansowała Lisa Vittozzi. Monika Hojnisz strzelała bezbłędnie i zajmowała czternaste miejsce. Polka traciła tylko dziesięć sekund do piątej Ołeny Pidhrusznej.

Drugie okrążenie to popis Makarainen, która zwiększyła przewagę nad Wierer do niemal pół minuty. Świetnie spisywała się też Monika Hojnisz, która wyprzedziła sześć rywalek i na strzelnicy zameldowała się na ósmym miejscu. Kolejny awans o dwie lokaty Polka zaliczyła po bezbłędnym strzelaniu. Na trzecie okrążenie wybiegła jako szósta by po wyprzedzeniu Anny Weidel na półmetku rywalizacji plasować się na piątym miejscu. Przed Polką biegły również bezbłędne Makarainen, Wierer, Vittozzi i Paulina Fialkova.

Rywalki trzecie strzelanie w komplecie zaliczyły bez pudła, Polka niestety spudłowała w ostatnim strzale i spadła na jedenaste miejsce. Jeszcze gorzej Hojnisz poszło podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Trzysta metrów dodatkowego biegu oznaczały spadek do trzeciej dziesiątki. Po zażartej walce Polce udało się wygrać finisz z Federicą Sanfilippo i zająć ostatecznie 21. miejsce. 

Tymczasem czołówka w dalszym ciągu strzelała bezbłędnie. Przy aktualnej formie biegowej dało to oczywiście kolejne zwycięstwo Kaisie Makarainen.  Finka ma na swoim koncie już 25 triumfów w Pucharze Świata. Dorothea Wierer finiszowała na drugim miejscu, a na najniższym stopniu podium po wyrównanej walce na ostatniej pętli stanęła Paulina Fialkova.

Wierer obroniła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na drugie miejsce awansowała Kaisa Makarainen, która traci do Włoszki trzynaście punktów. Monika Hojnisz spadła na piąte miejsce. Polka znów z dobrej strony zaprezentowała się dzisiaj w biegu. Dystans 10km pokonała z dziesiątym czasem przegrywając z Makarainen tylko o 29 sekund.

W zawodach startowała również Kinga Zbylut. Druga z Polek dobrze zaczęła, bo po bezbłędnym strzelaniu w postawie leżąc awansowała na 33. miejsce. Pierwszych w sezonie punktów Pucharu Świata nie udało się jednak wywalczyć ze względu na aż cztery karne rundy w stójce. Zbylut do mety dotarła na 52. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen