Pierwszy bieg sezonu bez Peiffera i Rastorgujevsa

Opublikowano listy startowe biegu indywidualnego mężczyzn w Pokljuce. Spośród zawodników z czołówki w stawce zabraknie Arnda Peiffera i Andrejsa Rastorgujevsa. Wystąpi za to trójka Polaków.

Peiffer miał wystartować w niedzielnym biegu sztafet mieszanych, ale ostatecznie z powodów osobistych zrezygnował ze startu. Komunikat Niemieckiego Związku Narciarskigo głosi, że mistrz olimpijski z Pjongczang sezon rozpocznie od udziału w piątkowym sprincie. Rastrogujevsa, który w niedzielę brał udział w supermikście, ze startu w biegu na 20km wyeliminowała niedyspozycja.

Polacy w sezonie 2018/19 mogą obsadzać trzy miejsca startowe. Trener Adam Kołodziejczyk już wczesniej zadecydował, że do Pokljuki wybierze się trójka Biało-Czerwonych, więc nie miał już na miejscu pola manewru. W pierwszym starcie nowego sezonu zobaczymy więc Grzegorza Guzika (nr 35), Łukasza Szczurka (55) oraz Andrzeja Nędzę-Kubińca (106). W sumie na liście startowej znalazło się 110 zawodników.

Mistrzem olimpijskim w biegu na 20km jest Johannes Boe, który w ubiegłym sezonie sięgnął również po małą kryształową kulę. Musiał sie nią jednak podzielić z Martinem Fourcade'm. Francuz jest trzykrotnym mistrzem świata w tej specjalności. Aktualnie ten tytuł dzierży Lowell Bailey Amerykanin zakończył już jednak sportową karierę.

Warto wytłumaczyć też jakim sposobem na liście startowej widnieją nazwiska aż siedmiu Norwegów. Wszystko w związku ze zmianą regulaminową podjętą na wrześniowym Kongresie IBU. W jej myśl zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu IBU może startować w pierwszych zawodach Pucharu Świata w kolejnym sezonie poza kwota startową swojego kraju. Jako pierwszy z tego zapisu skorzystał Vetle Sjastad Christiansen.

Początek biegu o godzinie 14:15

LISTA STARTOWA

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Arnd Peiffer