Babikow z wygraną w pierwszym starcie sezonu

W Idre zainaugurował nowy sezon Pucharu IBU. W pierwszym biegu zwycięstwo odniósł Anton Babikow. Polacy w Szwecji nie startują.

Gdy pierwszy przystanek Pucharu Świata planowany był w Skandynawii, na listach startowych inauguracyjnych zawodów Pucharu IBU znajdowało się zazwyczaj kilku zawodników światowej czołówki, którzy chcieli mocnej przebieżki przed startem w Ostersund. W tym roku Puchar Świata rozpocznie się w Pokljuce, więc do Idre zawitali głównie ci, którym powinęła się noga podczas wewnętrznych kwalifikacji do składu pierwszej reprezentacji.

Tak było chociażby z Antonem Babikowem. Jeden z liderów rosyjskiej kadry w minionych dwóch sezonach nie zachwycił swoją dyspozycją podczas wewnątrzrosyjskich zawodów w Kontiolahti. W efekcie sezon rozpoczął od rywalizacji w Pucharze IBU. Degradacja podziałała na niego mobilizująco, bo strzelał bezbłędnie i z jednym z najlepszych czasów biegu sięgnął po wygraną. Jest to dla niego piąta wygrana na tym poziomie zawodów. Poprzednie cztery odniósł trzy sezony temu.

Drugą lokatę wywalczył zawodnik legitymujący się takimi samymi inicjałami co zwycięzca. Aristide Begue jako junior zapowiadał się świetnie, może się pochwalić pokaźną kolekcją medali z imprez mistrzowskich, ale po przejściu w wiek seniora wciąż terminuje w rezerwach. Drugie miejsce w zawodach otwarcia może sprawić, że trenerzy pierwszej reprezentacji spojrzą na niego przychylniejszym wzrokiem. Do poprawy Begue z pewnością ma jeszcze formę biegową. Podobnie jak Babikow strzelał bezbłędnie, a mimo to stracił do niego 17 sekund.

Najlepszy czas biegu w całej blisko stuosobowej stawce uzyskał Lucas Fratzsher. Pozwolilo mu to z dwoma karnymi rundami na koncie uplasować się na trzeciej pozycji. Dla Niemca jest to najlepszy wynik w karierze. Zadebiutował w zawodach Pucharu IBU dwa lata temu i ani razu nie udało mu się jeszcze zająć miejsca w czołowej dziesiątce.

Tuż za podium sklasyfikowany został Sergiej Korastyliew z Rosji. Z bardziej znanych postaci w pierwszej dziesiątce uplasowali się Simon Fourcade oraz Daniel Mesotitsch, którzy zajęli odpowiednio 6. i 10. miejsce. Dopiero z jedenastym rezultatem finiszował mistrz olimpijski w sztafecie Peppe Femling. Na uwagę zasługuje występ 25-letniego Apostolosa Angelisa z Grecji. Jego 27. miejsce to jeden z najlepszych wyników w historii biathlonu w tym kraju!

WYNIKI

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Babikow

 Francja | mężczyzna | Aristide Begue