Kwalifikacje po rosyjsku

Jekaterina Jurłowa oraz Dmitrij Małyszko wygrali sprinty będące pierwszą fazą kwalifikacji do składu na Puchar Świata w Pokljuce. Nazwiska zakwalifikowanych poznamy dopiero w sobotę po drugim ze sprawdzianów.

Reprezentacja Rosji od pewnego czasu skoszarowana jest w Kontiolahti. Do ośrodka, który w 2015 był gospodarzem Mistrzostw Świata przyjechała bardzo liczba, bo ponad 50-osobowa grupa sportowców. Trenerzy uznali, że najsprawiedliwiej będzie przeprowadzić kwalifikacje mające na cely wyłonienie składu na inauguracyjne zawody Pucharu Świata. Ich pierwsza część odbyła się dzisiaj, rewanże zaplanowano na sobotę. W obu przypadkach rywalizacja toczyć się będzie na dystansach sprinterskich.

Czterech najlepszych biathlonistów i pięć najlepszych biathlonistek w obu biegach otrzyma nominację do startu w Pokljuce. Trenerzy zastrzegli sobie prawo do wskazania jednego biathlonisty oraz jednej biathlonistki spoza grupy najlepszych. Jedynym biathlonistą pewnym miejsca w składzie jest Anton Szypulin. Trzeci biathlonista ubiegłorocznego Pucharu Świata wznowił treningi ze sporym opóźnieniem i jego starty w grudniowych zawodach stoją jeszcze pod znakiem zapytania. W dzisiejszych zawodach najlepszy rosyjski biathlonista ostatnich lat nie startował.

Pod jego nieobecność najlepszy okazał się Dmitrij Małyszko, który o siedem sekund wyprzedził Jewgienija Garanniczewa. Obaj strzelali bezbłędnie. Na podium uplasował się jeszcze Aleksander Łoginow, który zaliczył jedna karną rundę i uzyskał czas gorszy od najlepszego o 12 sekund. Na czwartym miejscu uplasował się Eduard Latypow. Pierwszy z biegów kwalifikacyjnych ewidentnie nie wyszedł dwóm etatowym kadrowiczom - Anton Babikow był dopiero czternasty, a Maksim Cwietkow zaledwie osiemnasty. Najprawdopobniej przynajmniej jednego z nich nie zobaczymy w Pokljuce.

Blisko nominacji jest Jekaterina Jurłowa, która wygrała sprawdzian wśród kobiet. Mistrzyni świata - nomen omen - z Kontiolahti dość pewnie rozprawiła się z koleżankami z reprezentacji. Jewgienia Pawłowa, która niespodziewanie zajęła drugi miejsce, również przy jednej karnej rundzie na koncie, straciła do niej osiemnaście sekund. Kolejnymi zawodniczkami w klasyfikacji okazały się Waleria Wasniecowa, Irina Starych oraz Margarita Wasiljewa. Przegraną pierwszej odsłony kwalifikacji jest bez wątpienia Uliana Kajszewa, która zajęła zaledwie czternaste miejsce.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Dmitrij Małyszko