Rosja poza kalendarzem IBU na następne cztery lata

Międzynarodowa Unia Biathlonu ogłosiła kalendarz zawodów na najbliższe cztery lata. Nie zaplanowano w nim imprez na terenie Rosji. To pokłosie afery dopingowej, która ciągnie się od igrzysk w Soczi.

Pod względem infrastruktury Rosja może pochwalić się największą liczbą ośrodków licencjonowanych przez IBU. Chanty Mansyjsk, Tjumeń, Soczi, Czajkowski, Uwat, Nowosybirsk, Ufa, Ostrow - to miasta gospodarze imprez rozgrywanych pod auspicjami międzynarodowej federacji w kilku ostatnich sezonach. Do grona ośrodków gotowych gościć zawody tej rengi dołączy niebawem Jekaterynburg, gdzie przedstawiono właśnie projekt budowy centrum biathlonowego mającego kosztować 168 milionów rubli. Mimo takiego zaplecza rosyjscy kibice w najbliższym czasie najlepszych biathlonistów globu oglądać będą tylko w telewizji.

Choć nikt głośno o tym nie mówi, nie ma wątpliwości, że publikacja kalendarza imprez, w którym pominięto Rosję jest niejako kolejnym sposobem na ukaranie tamtejszej federacji za przewinienia związane z dopingiem oraz jego tuszowaniem. Do tej pory IBU ogłaszało kalendarz zawodów z dwuletnim wyprzedzeniem, tym razem zdecydowano się podać do informacji publicznej plan startów na całe najbliższe czterolecie. Rosja jako zawieszony członek IBU nie miało prawa uczestniczyć w podziale tego tortu. Już teraz wiadomo, że nawet jeśli w najbliższym czasie dojdzie do ewentualnego przywrócenia w prawach członka, najbliższa biathlonowa impreza na terytorium Federacji Rosyjskiej będzie się mogła odbyć dopiero zimą 2023 roku.

Co wynika z kalendarza opublikowanego przez IBU? Pięć ośrodków zyskało prawo organizacji Pucharu Świata w każdym z czterech nadchodzących sezonów. Są to Oberhof, Ruhpolding, Anterselwa, Hochfilzen oraz Oslo. Aż trzykrotnie - w 2019, 2020 i 2021 - zawody tej rangi zawitają do Annecy Le Grand Bornand, co jest z pewnością ukłonem w stronę Martina Fourcade'a. IBU zdecydowała się powierzyć organizację również trzem ośrodkom, które będą debiutować w kalendarzu Pucharu Świata. Są to Pekin (próba przedolimpijska w 2021 roku), Otepaa oraz Raubicze (2022).