Kolejny odpływ rosyjskich biathlonistów

Rosyjski Związek Biathlonu zgodził się na zmianę barw narodowych siedmiorga biathlonistów. Będą mogli oni reprezentować swoje "nowe ojczyzny" bez dwuletniego okresu karencji.

Rosja w dalszym ciągu produkuje największą liczbę biathlonistów. Ci widząc, że nie mają szans na awans do pierwszej reprezentacji, bardzo często zmieniają przynależność reprezentacyjną. Przykłady? Najgłośniejszy to oczywiście Anastazja Kuźmina, trzykrotna mistrzyni olimpijska w barwach Słowacji. Dla Korei Południowej o wysokie miejsca walczą Anna Frolina i Timofiej Łapszyn. Również reprezentacje Białorusi i Ukrainy obfitowały w przeszłości w zawodników wyszkolonych w Rosji.

I właśnie tych dwóch ostatnich państw dotyczą najnowsze transfery. Anastazja Raskazowa i Jekaterina Bekh otrzymały zgodę na reprezentowanie Ukrainy, natomiast Elena i Irina Kruczynkine, Anna Musatowa, Arina Jaborowa i Nikita Łobastow zasilą skład reprezentacji Białorusi. Zdecydowanie "najgłośniejszym" nazwiskiem w tym gronie jest Łobastow - mistrz świata juniorów z 2017 roku.

- Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między federacjami, a także interes samych sportowców, Rosyjski Związek Biatlonu zezwala na kontynuowanie ich działalności sportowej w ramach innych drużyn narodowych bez stosowania wobec nich dwuletniej karencji, o której mowa w artykule 9. Konstytucji IBU - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiego związku.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Nikita Łobastow