IBU odwiesi Rosję? Dyskusja na zarządzie w listopadzie

Rosja pozostaje zawieszona w prawach członka IBU od grudnia 2017 roku. Nowy prezydent światowej federacji zapowiedział, że kwestia przywrócenia Rosyjskiego Związku Biathlonu zostanie poruszona podczas listopadowego posiedzenia zarządu.

Podczas Kongresu IBU w Porecu władze rosyjskiego związku wnioskowały o przywrócenie im statusu pełnoprawnego członka IBU. Delegaci sprzeciwili się jedna temu. Rosja pozostaje więc od grudnia 2017 roku zawieszona w prawach członka, co przejawia się tym, że nie może głosować w czasie Kongresu, wystawiać kandydatów do organów IBU oraz ubiegać się o organizację zawodów międzynarodowych. Nie ma to jednak wpływu na to udział rosyjskich sportowców w zawodach pod auspicjami IBU.

- Na początku listopada odbędzie się posiedzenie zarządu IBU, na którym omówimy tę kwestię i ustalimy dalsze działania. Po kongresie w Porecu nie mieliśmy jeszcze okazji omówić sytuacji z prezydentem rosyjskiego związkuWładimirem Draczewem - powiedział Olle Dahlin cytowany przez TASS.

Rosja została zawieszona w prawach członka IBU w wyniku skandalu dopingowego, który według najnowszych doniesień tuszowany był przez poprzednie władze światowej federacji z prezydentem Andersem Bessebergiem i sekretarz generalną Nicole Resch na czele.