Prezes PZBiath powalczy o miejsce w Komitecie Wykonawczym IBU

Minął termin zgłaszania kandydatur w wyborach nowych władz Międzynarodowej Unii Biathlonu. Podczas wrześniowego Kongresu IBU w Chorwacji o miejsce w Komitecie Wykonawczym ubiegać się będzie dr Dagmara Gerasimuk. Kandydatem do Komitetu Technicznego IBU będzie Tomasz Bernat.

W dniach od 5 do 9 września w Porecu odbędzie się Konres IBU podczas którego wybrane zostaną nowe władze Międzynarodowej Unii Biathlonu. O fotel prezydenta IBU zwolniony przez skompromitowanego Andersa Besseberga powalczą Olle Dahlin i Baiba Broka. Farowytem tej potyczki będzie Szwed, Łotyszka uznawana jest za osobę z namaszczenia dotychczasowego prezydenta IBU, wobec którego wciąz toczy się śledztwo w sprawie korupcji.

Na kandydowanie na funkcję prezydenta ostatecznie nie zdecydował się Tore Boygard. Wieloletni prezes Norweskiego Związku Biathlonu będzie ubiegał się o stanowisko pierwszgo wiceprezydenta IBU, o które powalczy z piastującym to stanowisko aktualnie Wiktorem Maigurowem, prezesem Czeskiego Związku Biathlonu Jirim Hamzą, wiceprezydentem IBU ds. informacji Ivorem Lehotanem ze Słowacji oraz Franzem Steinle z Niemiec.

O miejsce w Komitecie Wykonawczym powalczy prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmara Gerasimuk. O sześć wolnych miejsc ubiega się w sumie siedemnaścioro kandydatów. To będzie drugie podejście dr Gerasimuk do tego stanowiska. Dwa lata temu gdy obsadzano stanowisko wiceprezydenta IBU ds. sportu zwolnione przez uwikłanego w aferę dopingową Gottlieba Taschlera, Polkę w głosowaniu nieznacznie pokonał Max Cobb z USA.

To nie jedyna polska kandydatura na wrześniowy Kongres. Tomasz Bernat, a więc jedyny Polak z uprawnieniami delegata technicznego IBU jest jednym z szesnastu kandydatów do dziesięciu miejsc w Komitecie Technicznym IBU.

W Porecu rozstrzygane będą nie tylko kwestie osobowe. Wybrani zostaną również gospodarze kolejnych wakujących imprez mistrzowskich. O Mistrzostwa Świata w 2021 roku ubiegać się będzie Pokljuka, a czempionat dwa lata później zorganizować pragną Oberhof oraz Nove Mesto.