Torgersen kończy pracę w Polsce

Polski Związek Biathlonu zdecydował się nie przedłużać wygasającej w kwietniu umowy z trenerem reprezentacji kobiet Tobiasem Torgersenem. Norweg przepracował w Polsce okrągły rok. Wiadomo już kto zastąpi go na stanowisku.

Torgersen pracę w Polsce rozpoczął w kwietniu 2017 roku. Jego zadaniem było zjednoczyć podzielony zespół i przygotować go do startu na igrzyskach olimpijskich. 

- Doceniamy pracę Tobiasa Torgersena, ale jednak nie do końca spełniła ona nasze oczekiwania. Poza tym duże znaczenie miały też kwestie finansowe - skomentowała dla PAP Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Pod wodzą Torgersena w zawodach Pucharu Świata najlepiej radziła sobie Weronika Nowakowska, która w Oberhofie na początku tego roku zajęła czwarte miejsce w biegu pościgowym. Na igrzyskach olimpijskich najwyższe szóste miejsce zajęła z kolei Monika Hojnisz. Sztafeta zajęła w Pjongczang siódme miejsce mimo, że po trzech zmianach znajdowała się na prowadzeniu. Trzy medale Mistrzostw Świata Juniorów, w tym dwa złote wywalczyła Kamila Żuk. Polki nie poprawiły jednak jedenastej lokaty w Pucharze Narodów sprzed roku i w przyszłym sezonie ponownie będą startowały w zawodach Pucharu Świata w czwórkę.

Kto poprowadzi reprezentację w nadchodzącym sezonie? Nadia Biłowa, a więc dotychczasowa trenerka kadry młodzieżowej, która pracowała już z polskimi biathlonistkami w latach 2002-2010. Po igrzyskach w Vancouver Biłowa wróciła na Ukrainę. Pod jej wodzą ukraińskie biathlonistki sięgnęły po złoto w sztafecie w Soczi. Pracując później z mężczyznami doprowadziła Serhija Semenowa do medalu Mistrzostw Świata w Oslo. Od dwóch sezonów ponownie pracowała w Polsce obejmując swoją opieką kadrę młodzieżową.

- Nadia Biłowa współpracowała już z nami przez wiele lat. Znamy ją i dobrze oceniamy też ostatni rok jej pracy z młodzieżówką - dodała Gerasimuk.

Ukrainka ma prowadzić kadrę do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Kto dokładnie znajdzie się w prowadzonej przez nią grupie ogłoszone zostanie pod koniec miesiąca.