Rosjanie opłacali Bessebergowi wizyty u prostytutek? Nowe fakty dotyczące afery w IBU

Anders Besseberg wydaje się być skompromitowany do reszty. "Bild" poinformował, że wg WADA 72-letni prezydent IBU nie tylko przyjmował korzyści majątkowej, ale również korzystał z usług prostytutek opłacanych przez stronę rosyjską. I tak przez 15 lat. Pozostałe nowe doniesienia w sprawie afery w IBU szokują nie mniej.

Przypomnijmy - w ubiegły wtorek przeszukano siedzibę IBU w Salzburgu oraz willę Besseberga w Oslo. Wszystko w związku z raportem Światowej Agencji Antydopingoowej, według którego prezydent IBU oraz sekretarz generalna Nicole Resch przyjmowali korzyści majątkowe wzamian za tuszowanie dopingowych wpadek biathlonistów rosyjskich. Oboje ustąpili ze swoich stanowisk na czas trwania dochodzenia. Wiadomo już, że to nie zakończy się szybko.

- W aferze dopingowo-korupcyjnej w biathlonie śledztwo jest prowadzone przeciwko dwunastu osobom - powiedziała Ingrid Maschl-Clausen z prokuratury centralnej do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją w Wiedniu. - Okres popełnienia przestępstwa dotyczy głównie MŚ w Hochfilzen udbywających się w lutym 2017 roku. Oskarżenia o korupcję sięgają jednak 2012 roku. Dochodzenie prawdopodobnie zajmie jeszcze trochę czasu - dodała.

Niemiecka telewizja ARD wraz z dziennikiem Bild poinformowały, że poufny raport WADA zawiera informacje, że oprócz pieniędzy - szacuje się, że Besseberg przyjął około 240 tysięcy euro łapówki - prezydent IBU ochoczo korzystał z usług prostytutek opłacanych przez stronę rosyjską. Dodatkowo korzystał również z zaproszeń wyjazdu na polowania do Rosji. Wszystko po to by przymykać oko na przypadki dopingu wśród biathlonistów rosyjskich. Według najnowszych doniesień WADA utrzymuje, że w sezonie 2016/17 aż 17 z 22 Rosjan rywalizujących na poziomie Pucharu Świata oraz Pucharu IBU było na dopingu. Jeśli liczby te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, a jest tu już mowa o okresie po publikacji raportu McLarena, to skala oszustw i przymykania na nie oczu przez IBU jest wprost porażająca.