Besseberg zrezygnował z funkcji.

Anders Besseberg odpiera wszelkie stawiane mu zarzuty i rezygnuje z funkcji prezydenta IBU do czasu zakończenia postępowania. Już wcześniej ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję podczas wrześniowych wyborów. Obowiązki prezydenta IBU przejął Klaus Leistner z Austrii.

- W środę byłem przesłuchiwany przez austriacką policję. Pojawiają się zarzuty, że biathloniści z Rosji mieli możliwość  startu pomimo podejrzanych wyników badań krwi, co jest naruszeniem kodeksu antydopingowego WADA i ustawodawstwa austriackiego. Całkowicie odpieram te oskarżenia. Próbki z podejrzanymi parametrów krwi są przekazywane do dalszej analizy w laboratorium Oslo - powiedział Besseberg w wywiadzie dla norweskiej TV2.

Besseberg ogłosił, że rezygnuje z funkcji prezydenta IBU. Norwegowi stawiane są zarzuty przyjęcia łapówki w wysokości około 240 tysięcy dolarów wzamian za ukrywanie stosowania niedozwolonych środków przez Rosjan.

Organizacją w zastępstwie Besseberga zarządzać będzie Austriak Klaus Leistner, dotychczasowy wiceprezydent ds. finansów. Wcześniej tymczasowego przejęcia obowiązków prezydenta IBU po Bessebergu odmówił Wiktor Maigurow z Rosji, który pełni funkcję pierwszego wiceprezydenta IBU.