WADA ma dowody na doping Ustiugowa, Fourcade z szóstym złotem IO?

Do sensacyjnych informacji dotarli dziennikarze francuskiego Le Monde. Światowa Agencja Antydopingowa rozpoczęła procedurę mającą na celu odebranie Jewgienijowi Ustjugowowi złotego medalu igrzysk olimpijskich w biegu masowym w Vancouver. Są dowody, że Rosjanin był wówczas na dopingu.

Informacja ta jest pokłosiem afery dotykającej działaczy najwyższego szczebla Międzynarodowej Unii Biathlonu, którzy tuszować mieli przypadki dopingu wśród rosyjskich biathlonistów. Były szef laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorij Rodczenkow utrzymuje, że niemal połowa biathlonistów i biathlonistek rosyjskich występujących na arenie międzynarodowej na początku obecnej dekady było na dopingu. 

Jego zdaniem nabardziej podejrzany paszport biologiczny miał Jewgienij Ustjugow. Pomimo nieprawidłowych wyników krwi sięgających 2010 roku, Ustiugow nigdy nie był obiektem podejrzeń o stosowanie dopingu. Rosjanin zdobył w tym czasie dwa tytuły mistrza olimpijskiego oraz jeden brązowy medal. Odszedł na sportową emeryturę w 2014 roku w wieku zaledwie 28 lat. Teraz na żądanie WADA ruszyła procedura, która może doprowadzić do wycofania go z tabel wyników. Oznaczałoby to, że mistrzem olimpijskim w biegu masowym w Vancouver zostałby Martin Fourcade, który finiszował wówczas za Ustiugowem.

 

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Jewgienij Ustjugow