Policja w siedzibie IBU, Resch zawiesza pełnienie swojej funkcji

Austriacka policja przeszukała siedzibę Międzynarodowej Unii Biathlonu, która mieści się w Salzburgu. Jak informuje telewizja ORF sprawa ma związek z aferą dopingową. Konkretów brak, ale Nicole Resch - sekretarz generalna IBU - zrezygnowała ze swojej funkcji na czas trwania postępowania.

Do rewizji doszło we wtorek, dzisiaj IBU wydała oświadczenie, w którym potwierdza, że takie wydarzenie miało miejsce.

- Przeszukanie związane jest ze śledztwem skupiającym się na osobach prezydenta IBU Andersa Besseberga oraz sekretarz generalnej Nicole Resch - napisano w nim dodając jednocześnie, że Resch zrezygnowała z pełnienia swojej funkcji do czasu zakończenia postępowania. 

Obowiązki sekretarza generalnego przejął Martin Kuchenmeister, dotychczasowy dyrektor wykonawczy biura IBU.

Do sprawy odniósł się Grigorij Rodczenkow, zdaniem którego kierownictwo IBU ma na sumieniu manipulowanie paszportami biologicznymi rosyjskich biathonistów przed igrzyskami w Soczi.

- IBU manipulowała i sabotowała systemem paszportów biologicznych. Rosja otrzymywała tajne informacje od IBU, w raportach pisano, że te sprawy należy załatwić. Z jakiegoś powodu IBU nie sięgało głębiej i nie badało skrajnie nietypowych wskaźników biopaszportów Rosjan. Gdy po Soczi sytuacja się pogorszyła aby nie obwiniać biathlonistów IBU zabrała podejrzane paszporty z bazy RUSADA. Od dawna istnieje zmowa między tymi instytucjami. Nie mogę mówić o szczegółach, ale oczywistym jest, że sprawa dotyczy korupcji - powiedział Rodczenkow cytowany przez NRK.

Tymczasem WADA poinformowała, że podobne śledztwo wobec IBU toczy się również w Norwegii. We wtorek przeszukano również prywatny dom Besseberga.

- Organy wywiadowcze i dochodzeniowe WADA wymieniły informacje dotyczące tej sprawy z przedstawicielami organów ścigania Austrii i Norwegii, a także z Interpolem - poinformował James Fitzgerald, dyrektor PR w WADA.

Przypomnijmy, że IBU wielokrotnie spotykało się z krytyką swojej zbyt pobłażliwej - zdaniem wielu - polityki wobec Rosji. W związku z tym kilka drużyn narodowych zdecydowało się na bojkot finału Pucharu Świata w Tjumeni oraz zawodów Pucharu IBU w Uwacie i Chanty-Mansyjsku.