Kaisa! Finka po raz trzeci wygrywa kryształową kulę!

Kaisa Makarainen zajęła szóste miejsce w biegu ze startu wspólnego w Tjumeni, co przy jedenastej lokacie wywalczonej przez Anastazję Kuźminę oznacza, że to Finka wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata. W zawodach zwyciężyła Daria Domraczewa. Weronika Nowakowska w swoim ostatnim starcie w karierze wywalczyła 29. miejsce.

To był bieg godny finału Pucharu Świata. Byliśmy świadkami dwóch osobnych wyścigów. Kaisa Makarainen i Anastazja Kuźmina rywalizowały o triumf w klasyfikacji generalnej. W tle ich pojedynku toczyła się walka o zwycięstwo w dzisiejszym biegu. Ostatecznie na mecie jako pierwsza pojawiła się Daria Domraczewa, która na ostatnim okrążeniu wyprzedziła Paulinę Fialkovą i Anais Chevalier. Z pewnością najszczęśliwsza spośród trójki dekorowanych zawodniczek miała prawo być Słowaczka, dla której to pierwsze podium w karierze.

Najlepsze zawodniczki dzisiejszego biegu musiały zaakceptować, że odgrywały drugoplanowe role. Wszystkie oczy były bowiem skupione na Makarainen i Kuźminie. Obie pretendentki do wywalczenia kryształowej kuli pilnowały się na trasie. Do półmetka były niemal nierozłączne - po jednej karnej rundzie podczas pierwszego strzelania były bezbłędne w czasie drugiej wizyty na strzelnicy. Wydawało się, że kluczowe może być trzecie strzelanie podczas którego na wyraźne prowadzenie w walce o końcowy triumf wyszła Anastazja Kuźmina. Spudłowała tylko raz, co przy dwóch pudłach Makarainen oznaczało kilka miejsc przewagi. Wiadomym było, że jeśli Kuźmina na mecie będzie przed Finką to kula będzie jej.

Ci co oczyma wyobraźni widzieli już trzykrotną mistrzynię olimpijską na podium odbierającą z rąk prezydenta IBU najważniejsze trofeum Pucharu Świata mają prawo czuć się zawiedzeni dalszym obrotem spraw. Kuźmina spudłowała w ostatnim strzelaniu podczas gdy Makarainen była bezbłędna. Po wybiegnięciu z karnej rundy Rosjanka w barwach Słowacji wciąż miała jednak minimalną przewagę nad swoją rywalką. Ostatnie 2,5km okazało się jednak dla niej mordercze. Dała się wyprzedzić Makarainen, Eckhoff i Frolinie. Tymczasem Finka wyprzedziła jeszcze Fuyuko Tachizaki i Karolin Horchler. Na mecie Makarainen i Kuźminę dzieliło sześć miejsc - wystarczające do tego by to Kaisa cieszyła się z trzeciej kryształowej kuli w karierze. Poprzednio wygrywała je w sezonie 2010/11 i 2013/14. Od Kuźminy ostatecznie okazała się lepsza tylko o trzy punkty!

Zarówno dla Makarainen, jak i dla Kuźminy był to ostatni występ w zawodach Pucharu Świata w karierze. To samo można napisać o Weronice Nowakowskiej, która pożegnała się z kibicami 29. miejscem. Polka zaczęła od karnej rundy na ostatnim strzelaniu, co przy jej aktualnej formie biegowej z automatu oznaczało jedno z ostatnich miejsc w stawce. Później na strzelnicy było już lepiej. Kolejne dwa dobre strzelanie wywindowały ją do drugiej dziesiątki, wciąż jednak sporo traciła w biegu. Dwa pudła podczas ostatniego strzelania pozbawiły Nowakowską szans na dobry wynik. Takich świetnych rezultatów w przeciągu dziesięciu lat startów na najwyższym poziomie dostarczała nam sporo. Medale MŚ, ME, Uniwersjady, zwycięstwa w Pucharach IBU, świetne starty w sztafecie, miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów PŚ - za to wszystko dziękujemy.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU MASOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska

 Słowacja | kobieta | Anastazja Kuźmina

 Białoruś | kobieta | Daria Domraczewa

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen