Zwycięstwo Fourcade'a po samotnym biegu

Johannes Thingnes Boe wygrał rywalizację o drugie miejsce w biegu pościgowym w Tjumeniu. Pierwsza lokata zarezerwowana była dla Martina Fourcade'a. Francuz nie dał się zbliżyć do siebie rywalom i po samotnym biegu odniósł jedenastą wygraną w sezonie.

Fourcade strzelał bezbłędnie i z każdą kolejną wizytą na strzelnicy powiększał przewagę nad rywalami. Przed ostatnim strzelaniem wynosiła ona już minutę i dwadzieścia sekund. Wtedy Francuzowi przydarzył się pierwszy i jedyny niecelny strzał, który nie miał żadnego wpływu na końcowy efekt. Fourcade, który siódmą z rzędu kryształową kulę zapewnił sobie czwartkowym zwycięstwem w sprincie, wygrał w Tjumeni po raz drugi.

Przy takim scenariuszu rywale walczyli tylko o drugie miejsce. Z tej rywalizacji bardzo szybko wypisał się Simon Desthieux, który na starcie miał najmniejszą stratę do Fourcade'a. Dwa pudła na pierwszym strzelaniu i łącznie aż sześć karnych rund spowodowały, że drugi z Francuzów finiszował na początku trzeciej dziesiątki. Pozycji na podium nie obronił również Fredrik Lindstroem. Szwed jednak cały czas utrzymywał się w czołówce, a o tym, że zajął tylko czwarte miejsce zadecydowało pudło na trzecim strzelaniu.

Po słabszym występie w czwartek, ponownie dał o sobie znać Johannes Thingnes Boe, który gdyby nie straty poniesione w sprincie stoczyły dzisiaj wyrównany bój z Fourcade'm. Norweg awansował z czternastego miejsca na drugie i pociągnął za sobą Lukasa Hofera. Włoch przyłożył się do strzelania, trafił wszystkie dwadzieścia strzałów, co nie zdarza mu się zbyt często i wywalczył drugie podium w przeciągu tygodnia. Dla porównania wcześniej przez całą karierę uzbierał tylko trzy lokaty w czołowej trójce.

Zawiedli reprezentanci gospodarzy. W pierwszej dziesiątce uplasował się tylko Maksim Cwietkow, który spadł z szóstego miejsca na dziewiąte. Na wyróżnienie zasługuje z kolei Lars Helge Birkeland, czyli drugi obok Hofera zawodnik z czystym kontem na strzelnicy. W jego przypadku oznaczało to awans o 25 miejsc. 30-letni Norweg przeciął linię mety jako trzynasty.

Polacy nie startowali.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade

 Włochy | mężczyzna | Lukas Hofer