Sztafeta w Oslo dla Francuzek

Francuzki biegnące w składzie Anais Chevalier, Celia Aymonier, Marie Dorin Habert, Anais Bescond wygrały bieg sztafetowy kobiet podczas zawodów PŚ w Oslo. Polki zajęły siódme miejsce.

Na starcie wyścigu stanęły 23 sztafety. Na pierwszej zmianie żadna z zawodniczek nie zdołała odskoczyć rywalkom. 17 sekund - tyle wynosiła róznica pomiędzy pierwszą, a dziesiąta zawodniczką po drugim strzelaniu. Swoją zmianę jako pierwsza ukończyła Lisa Vittozzi, tuż za nią uplasowały się Fuyuko Tachizaki i Maren Hammerschmidt. Monika Hojnisz w czasie strzelań dobierała dwa razy i po słabszym biegu była piętnasta z prawie minutową stratą do prowadzącej zawodniczki.

Druga zmiana to popis Dorothei Wierer. Włoszka strzelała szybko i bezbłędnie, dzięki czemu nad drugą Celią Aymonier osiągnęła po drugiej próbie na strzelnicy prawie 25 sekund przewagi. Na tym etapie zawodów kolejne miejsca zajmowały Szwedki, Japonki i Szwajcarki. Dobrze spisała się Weronika Nowakowska (jedno dobieranie), która dobiegła do strefy zmian na 12. miejscu.

Na trzeciej zmianie sytuacje w czołówce się wyrównała. Franuzki dzięki dobrej postawie Marie Dorin-Habert dogoniły Włoszki, wśród kórych na tym odcinku prezentowałą Nicole Gontier. Za tą dwójką ze stratą około 30 sekund biegł Franziska Preuss oraz Ingrid Tandrevold. W polskiej ekipie z dobrej strony pokazała się Kamila Żuk, która ukończyła zmianę na dziewiątym miejscu. Polka bardzo dobrze pobiegła, gorzej za to wypadła na strzelnicy, gdzie dobierała cztery razy.

O miejscach na podium decydowała ostatnia zmiana. Na niej świetnie zaprezentowała się Laura Dahlmeier, która odrobiła większą część strat do prowadzącej Anais Bescond. Na ostatnim odcinku biegowym to jednak Francuzka była szybsza i to ona jako pierwsza wbiegła na metę. Drugie były Niemki, a trzecie miejsce przypadło Włoszkom. Magdalena Gwizdoń po bardzo dobrym biegu doprowadziła polską sztafetę na 7. pozycji, a więc tej samej, którą Polki zajęły na igrzyskach w Pjongczang.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SZTAFET