Rozluźnienie w czołówce, pierwsza wygrana Hinz

Vanessa Hinz wygrała bieg masowy na dystansie 12,5km podczas Pucharu Świata w Kontiolahti. Niemka wyprzedziła na mecie Lisę Vittozzi oraz Anais Chevalier. Weronika Nowakowska finiszowała na 26. miejscu.

Okres bezpośrednio po igrzyskach olimpijskich ma to do siebie, że pośród zawodniczek ścisłej czołówki zaczyna panować rozluźnienie, co jest szansą dla zawodniczek, które do tej pory pozostawały w cieniu. Swoją szansę wykorzystała dzisiaj Vanessa Hinz. 26-letnia Niemka kolekcjonowała czwarte, piąte i szóste miejsca, nigdy nie stała jeszcze na podium. Bieg masowy w Kontiolahti okazał się idealną okazją do wyjścia z cienia. 

Czołówka szczuplała z każdym kolejnym strzelaniem. Na ostatnią próbę strzelecką jako pierwsze zameldowały się Lisa Vittozzi, Anais Chevalier oraz Vanessa Hinz. Włoszka i Francuzka spudłowały po razie, tymczasem Niemka tak jak podczas poprzednich wizyt na strzelnicy była bezbłędna i ruszyła bezpośrednio na trasę. Vittozzi i Chevalier miały na tyle szczęścia, że kolejne zawodniczki również pudłowały. Dzięki temu same mogły rywalizować o drugie miejsce. Tę walkę wygrałą Vittozzi, która zaliczyła w Kontiolahti całkiem udany weekend - była trzecia w sprincie, pierwsza w sztafecie mieszanej i druga w biegu masowym. Dla Chevalier, która była rewelacją ubiegłego sezonu to dopiero pierwsze podium w sezonie 2017/18.

Na czwartym miejscu bieg ukończyła Kaisa Makarainen. Finka miała szanse na podium, bo szybko odrobiła straty po dwóch karnych rundach na pierwszych trzech strzelaniach. Trzecia karna runda, jaką "zarobiła" podczas ostatniego strzelania to było jednak już za dużo. Makarainen i tak może być jednak zadowolona ze swojej postawy. Jej bezpośrednia rywalka w walce o kryształową kulę spisała się dzisiaj dużo gorzej. Anastazja Kuźmina spudłowała sześciokrotnie i zajęła dopiero 16. miejsce.

W czołowej dziesiątce znalazły się aż trzy mistrzynie olimpijskie w sztafecie z Pjongczang. Irina Kryuko była bezbłędna i zajęła ósme miejsce, Nadieżda Skardino spudłowała tylko raz i uplasowała się na dziewiątym miejscu, natommimast Daria Domraczewa z aż pięcioma dodatkowymi rundami w nogach finiszowała jako dziesiąta.

Weronika Nowakowska zaczęła od bezbłędnego strzelania, które dało jej piętnaste miejsce. Chwilę później po wyprzedzeniu dwóch rywalek Polka awansowała na trzynastą pozycję. Później było jednak już tylko gorzej. Karna runda na drugim strzelaniu i kolejne dwa pudła podczas trzeciej wizyty na strzelnicy oznaczały spadek na 26. miejsce, którego nie udało się poprawić nawet mimo, że ostatnie strzelanie w wykonaniu Nowakowskiej znów było udane.

W klasyfikacji generalnej z 666 punktami na prowadzeniu znajduje się Kaisa Makarainen. Anastazja Kuźmina traci do niej już 53 "oczka". Weronika Nowakowska okupuje 21. pozycję.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU MASOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi

 Niemcy | kobieta | Vanessa Hinz

 Francja | kobieta | Anais Chevalier

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska