Trójkolorowi z kulami

W niedzielę zakończyła się trzecia edycja Pucharu IBU Juniorów. Po kryształowe kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sięgnęli Lou Jeanmonnot Laurent i Martin Perrillat Bottonet z Francji.

Do klasyfikacji zaliczano wyniki dwunastu biegów rozegranych w Obertilliach, Ridnaun, Novym Meście, Pokljuce oraz Otepaa. Rywalizację kobiet zdominowały Francuzki, które zajęły trzy pierwsze lokaty. O zwycięstwo do samego końca rywalizowały Lou Jeanmonnot Laurent oraz Myrtille Begue. Obie zgromadziły taką samą liczbę punktów i taką samą liczbę zwycięstw. O końcowym triumfie tej pierwszej zadecydowały dwa drugie miejsca. Begue poza wygraną bywała co najwyżej trzecia. Co ciekawe Jeanmonnot Laurent kryształową kulę zawdzęcza wynikami z początku sezonu, podczas MŚJ po medale sięgała Begue.

Z Polek najwyżej sklasyfikowana została Kamila Żuk, która wzięła udział w zaledwie trzech biegach podczas MŚJ w Otepaa. Dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce pozwoliło jej zająć dziewiętnaste miejsce. Na trzydziestej pozycji w rankingu sezon zakończyła Natalia Tomaszewska. Oprócz tej dwójki w klasyfikacji generalnej można znaleźć nazwiska jeszcze pięciu innych biathlonistek z Polski. Są to: Kamila Cichoń (50. miejsce), Joanna Jakieła (55. miejsce), Magda Piczura (64. miejsce), Daria Gembicka (97. miejsce) oraz Paulina Pawliczek (97. miejsce).

Wśród mężczyzn najlepszą pozycją w generalce może się pochwalić Marcin Szwajnos, który uplasował się w niej na 22. pozycji. Najlepszym występem biathlonisty z Kościeliska było siódme miejsce w sprincie w Obertilliach. W sumie punktował w 9 z 10 biegów, w których wziął udział. Nieco gorzej pod tym względem poszło Przemysławowi Pancerzowi, który w czołowej czterdziestce kończył sześć swoich występów i w klasyfikacji generalnej sklasyfikowano go na 43. miejscu. Jego najlepszym występem była ósma lokata w biegu indywidualnym podczas MŚJ w Otepaa. Punkty w trakcie sezonu zdobywali również Wojciechowie: Skorusa, Janik i Filip, którzy zajęli odpowiednio 92., 98. i 108 miejsca.

Główną nagrodę w postaci kryształowej kuli zgarnął Martin Perrillat Bottonet. Francuz, który podczas wieńczących sezon mistrzostw świata wywalczył dwa srebrne medale, o 47 punktów wyprzedił Saida Karimullę Khaliliego z Rosji. Kolejne miejsca zajmowali jego rodacy Igor Malinowski oraz Wasilij Tomszyn.