Żuk tym razem ze srebrem, wygrana Davidovej

Kamila Żuk została wicemistrzynią świata juniorek w biegu pościgowym. Polka przegrała tylko z Marketą Davidovą z Czech. W czołowej dwudziestce znalazła się jeszcze Natalia Tomaszewska.

Żuk ruszała na trasę z przewagą 26 sekund nad Davidovą. Pierwsze strzelanie obie zawodniczki zaliczyły na remis - obie spudłowały po razie, ale Czeszka zbliżyła się już 17 sekund. Kluczowy okazał się drugi pobyt na strzelnicy, po którym Davidova ruszyła prosto na trasę, a Polka musiała biegać dwie karne rundy. Z kilkunastu sekund przewagi Żuk nad Davidovą zrobiło się 40 sekund straty.

Jeszcze gorsze wieści napłynęły po trzeciej próbie strzeleckiej. Żuk spudłowała trzy razy i spadła na piąte miejsce. Polkę wyprzedziły Urske Poje ze Słowenii, Myrtille Begue z Francji i Chloe Levins z USA. Dwie ostatnie Żuk szybko wyprzedziła na trasie i do ostatniego strzelania przystępowała z trzeciego miejsca. Zwycięstwo Davidovej było już niezagrożone. W walce o srebro górą okazała się Polka, która wytrzymała nerwowo i strzeliła na czysto. Poje biegła jedną karną rundę, która kosztowała ją podium. Na trzecie miejsce awansowała bowiem Begue.

Dla Żuk to trzeci medal podczas zawodów w Otepaa. Wcześniej triumfowała w biegu indywidualnym oraz w sprincie, a w sztafecie wraz z koleżankami zajęła piąte miejsce.

Natalia Tomaszewska po pierwszym strzelaniu awansowała na chwilę nawet na dziesiąte miejsce, ale pudła w kolejnych próbach zepchnęły ją na i tak niezłą dziewiętnastą pozycję. Kamila Cichoń z pięcioma karnymi rundami finiszowała na 36. miejscu, natomiast Paulina Pawliczek (rocznik 2000), która startowała do tego biegu jako ostatnia zdołała wyprzedzić kilka rywalek i zająć 55. miejsce.