Porażka Oeberg, spory awans Jakieły

Elvira Oeberg nie wywalczyła czwartego złotego medalu MŚJ w Otepaa. Najlepszą juniorką młodszą w biegu pościgowym okazała się bowiem Anastazja Gorejewa z Rosji. Joanna Jakiała awansowała na czternaste miejsce. Polka była dzisiaj zdecydowanie najszybsza w samym biegu.

Bieg zakończył się porażką medalistek biegu sprinterskiego. Elvira Oeberg, która we wcześniejszych trzech konkurencjach zdobywała złoto, tym razem spudłowała czterokrotnie i zajęła tylko piąte miejsce. Jej rodaczka Amanda Lundstroem z trzeciego miejsca spadła na ósmą lokatę. Największy spadek zaliczyła Heidi Nikkinen, która w piątkowym sprincie wywalczyła srebrny medal. Finka biegała aż dziewięć karnych rund i do mety dotarła na 25. pozycji.

Słabość medalistek sprintu wykorzystały rywalki. Na pierwsze miejsce wskoczyła Anastazja Gorejewa z Rosji, która w piątek była czwarta. Po dwóch bezbłędnych strzelaniach prowadziłą z przewagą 20 sekund nad kolejnymi zawodniczkami i nawet trzy pudła w stójce nie zmieniły sytuacji. Na pozostałe stopie podium wskoczyły biathlonistki, które na trasę biegu pościgowego ruszały z pozycji w drugiej dziesiątce. Srebro wywalczyła Niemka Franziska Pfnuer, a brąz Amy Baserga ze Szwajcarii.

Po raz kolejny blisko medalu była Ukaleq Slettemark. Biathlonistka z Grenlandii spudłowała dzisiaj tylko raz i z dziesiątego miejsca przesunęła się na czwartą pozycją. Do pierwszego historycznego sukcesu grenlandzkiego biathlonu zabrakło dziewięciu sekund.

Po raz kolejny świetną formą biegową wykazała się Joanna Jakieła. Zawodniczka z Kościeliska mimo pięciu pudeł poprawiła swoją pozycję o dziewięć miejsc awansując na 14. pozycję. Na mecie okazało się, że to Polka była dzisiaj najszybszą zawodniczką w stawce.

Magda Piczura z sześcioma karnymi rundami na koncie zajęła 24. miejsce, natomiast Daria Gembicka po aż siedmiu pudłach finiszowała na 46. pozycji.

WYNIKI

fot. Liis Nemvalts / OC Otepaa

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Anastazja Gorejewa

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła